Mamy świat mediów społecznościowych i grup online. A jednak w Białymstoku działa stacjonarnie klub Fantasy Talk. Czym się zajmujecie?
Dawid Tomaszewski: Fantasy Talk jest projektem mającym na celu zrzeszanie fanów szeroko pojętej fantastyki, horroru i science fiction. Chcieliśmy stworzyć miejsce, w którym ludzie będą mogli porozmawiać o swoich ulubionych uniwersach oraz wymienić się spostrzeżeniami czy opinią z innymi. Podejmujemy wiele ciekawych tematów właśnie w oparciu o światy fantasy. Jedny z naszych celów jest również pokazanie rozbudowanej i przenikliwej struktury, gdzie już nie tylko książki czy filmy są źródłem kultury, ale również komiksy, seriale, gry wideo czy planszówki. Jednak głównym celem projektu jest zacieśnianie więzi i budowania relacji między ludźmi o podobnych zainteresowaniach.
Kto przychodzi na spotkania?
Nasze spotkania są skierowane do wszystkich osób zainteresowanych tematyką fantasy. Nieważne czy jesteś znawcą danego uniwersum czy chcesz dopiero rozpocząć swoją przygodę z nim, jeśli chcesz miło spędzić czas na rozmowie podpartej tym skrawkiem kultury to serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w spotkaniach. Każdy jest miło widziany. Wbrew pozorom jako organizatorzy jesteśmy jednymi z najmłodszych osób. Pojawiają się również ludzie starsi. Mało kto jest specjalistą, ponieważ większość tych światów jest tak olbrzymią kreacją że niemal niemożliwe jest poznanie ich w całości przez jedną osobę.
Co pana zainspirowało do tego projektu?
Pomysł na stworzenie klubu powstał przed wakacjami w 2023 roku po jednym ze spotkań organizowanych przez Książnicę Podlaską oraz Fundację Grający Białystok pt.Gamestock. Spodobał mi się bardzo styl oraz klimat spotkań. Postanowiłem więc zaproponować podobny pomysł na spotkania tylko bardziej w klimacie uwielbianej przeze mnie fantastyki. Ku mojemu zaskoczeniu obie strony zareagowały z dużym entuzjazmem na pomysł. Na początku października zaczęliśmy przygotowania i już 19 października udało nam się zorganizować pierwsze spotkanie.
Wystarczyło więc tylko wymyślić formułę spotkań. Jak przebiegają takie typowe spotkania klubu?
Zwykle wybieramy uniwersum bądź temat, na który prowadzić będziemy rozmowy. Przygotowujemy szkic ciekawych wątków z danego zagadnienia i dajemy pole do dyskusji w ręce ludzi. To jest główna część spotkania. W miarę możliwości staramy się przygotować jakieś ciekawe rekwizyty czy wystawy. Czasem uda nam się poprowadzić coś w stylu jakiejś gry bądź amatorskich warsztatów. Później zostawiamy jeszcze czas na luźną rozmowę dla uczestników już niekoniecznie związaną z tematem spotkania.
Klub działa już kilka miesięcy. Jakie były najciekawsze lub najbardziej pamiętne momenty z dotychczasowych spotkań, które przychodzą ci do głowy?
Pierwszą rzeczą jaka przychodzi mi do głowy to właśnie nasze przedświąteczne spotkanie o Harrym Potterze. Zrobiliśmy na nim mini warsztaty o tworzeniu opowieści związanych z uniwersum. Podzieleni na grupy uczestnicy stworzyli świetne historię. Pojawiły się takie pomysły jak: Śledztwo Huncwotów, Trudne sprawy Draco Malfoya (Gdzie uczęszczał do terapełty) czy Poszukiwania magicznych stworzeń przez Lune i znanego podróżnika bez butów.
Jaka przyszłość czeka Fantasy Talk?
Mamy wiele ciekawych pomysłów. Jednak droga do ich realizacji jest dopiero przed nami. Na pewną chcemy rozpropagować naszą inicjatywę i dotrzeć do jak największej grupy odbiorców. Również szukamy osób chętnych do współpracy. Jesteśmy otwarci na dołączanie do innych projektów oraz wspólne tworzenie nowych.
Spotkania klubu Fantasy Talk odbywają się w co trzeci czwartek miesiąca o godz. 18:00 w Książnicy Podlaskiej. Najbliższe spotkanie odbędzie się wyjątkowo w drugi czwartek miesiąca, a jego tematem będzie Mroczna wizja Kosmosu na podstawie serii Obcy. Więcej informacji na temat tego spotkania można znaleźć
TUTAJ.