Biznes

Wróć

W białostockiej kawiarni odkryto tajemniczą mozaikę. Czyje dzieło zdobi ścianę lokalu?

2024-07-10 14:37:18
To miał być zwykły remont związany z rozbudową kawiarni. Plany właścicieli pokrzyżowała tajemnicza mozaika, która wyszła na światło dzienne spod warstwy gipsu i farby. Jaką historię skrywa?
the White Bear Coffe
Tego właśnie próbują dowiedzieć się właściciele the White Bear Coffe przy ul. Liniarskiego. Nowi najemcy próbują to ustalić, prosząc białostoczan o zdjęcia, informacje lub dane dotyczące poprzednich firm, mających swoją siedzibę właśnie w tym budynku.

To miał być zwykły remont

Niewielka kawiarnia w sąsiedztwie uczelni miała powiększyć się o sąsiadujący lokal, w którym do tej pory mieścił się sklep Wedla. Właściciele planowali, aby wnętrze nowej części pozostało w stylu the White Bear Coffee – miało być więc kolorowo i przytulnie. Podczas prac remontowych, oczom ekipy budowlanej, na jednej ze ścian ukazały się kawałki mozaiki z porcelany, gliny i szkła.

- Od początku mieliśmy świadomość, że mamy do czynienia z zapomnianym kawałkiem historii tego budynku. Kolejni najemcy przykrywali mozaikę warstwami gipsu, więc jej odkrycie bez szkody dla poszczególnych elementów, było mozolnym zajęciem. Po dokładnym oczyszczeniu ściany udało nam się ustalić, że mozaika pochodzi z połowy ubiegłego wieku. Przywróciliśmy te kawałki fajansu do życia, łącząc je w całość i nadając im spójną formę – tłumaczy Urszula Olechno, współwłaścicielka sieci the White Bear Coffee.

Kto jest autorem lub pomysłodawcą? Chwilowo brak odpowiedzi

Właściciele długo szukali odpowiedzi na pytanie, kto jest autorem lub pomysłodawcą mozaiki. Ustalenia były jednak dość ogólne – przed Wedlem mieścił się tam zakład filatelistyczny. Właściciele apelują do białostoczan o pomoc, aby chociaż trochę przybliżyć się do rozwiązania tej zagadki.

- Nasze możliwości już się wyczerpały, dlatego postanowiliśmy zwrócić się do białostoczan o pomoc w ustaleniu większej ilości szczegółów dotyczących budynku przy ul. Liniarskiego 5/4U. Jeśli ktoś posiada wspomnienia lub zdjęcia z tego okresu, gorąco zachęcamy do kontaktu z the White Bear Coffee. Mamy nadzieję, że wspólnymi siłami uda nam się rozwikłać tę zagadkę – zachęca Urszula Olechno.
Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl