W maju ubiegłego roku pisaliśmy o powstaniu 24 zbiorników retencyjnych - siedmiu w gminie Milejczyce, tyle samo w gminie Siemiatycze, pięciu w gminie Drohiczyn zbudowanych zostanie pięć zbiorników, dwóch w gminie Kulesze Kościelne oraz po jednym w gminach Narew, Śniadowie i Wysokie Mazowieckie (więcej:
Podlaskie wzbogaci się o kilkadziesiąt nowych zbiorników. Na tym nie koniec. Podobną informację podaliśmy także w grudniu, gdzie zapowiedziano budowę zbiorników w gminach Ciechanowiec, Puńsk, Sudziałowo oraz Piątnica (więcej:
9,2 mln zł dotacji na zbiorniki retencyjne w regionie. Gdzie dokładnie powstaną?).
Warto podkreślić, że zbiornik retencyjny służy do gromadzenia i magazynowania wody, szczególnie w okresach intensywnych opadów. Jego głównym celem jest ochrona przed suszą oraz minimalizowanie skutków powodzi, ponieważ pozwala na kontrolowane odprowadzanie nadmiaru wody.
Budowa zbiorników retencyjnych przyczynia się zatem do poprawy gospodarki wodnej w regionie, zwiększa dostępność wody dla rolnictwa i mieszkańców, a także wspiera ochronę środowiska, pomagając w utrzymaniu odpowiedniego poziomu wód gruntowych. Dodatkowo mogą one pełnić funkcje rekreacyjne i wspierać lokalną bioróżnorodność.
47 nowych zbiorników retencyjnych w regionie
Teraz mamy kolejne dobre wieści. Do tego grona dołączają gminy Puńsk, Rajgród, Czyżew, Boćki, Wysokie Mazowieckie, Narew i Grabowo, w których łącznie powstanie 47 zbiorników. Na ten cel gminy otrzymały łącznie ponad 12,7 miliona złotych dotacji z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W środę (19 lutego) umowy w tej sprawie z przedstawicielami gmin podpisali: wicemarszałek Marek Malinowski oraz członek zarządu Bogdan Dyjuk.
– Dzisiaj finalizujemy ubiegłoroczny konkurs na budowę zbiorników retencyjnych w ramach PROW-u. Zostanie podpisanych kolejnych kilkadziesiąt umów z siedmioma samorządami na budowę tak niezbędnych na terenach wiejskich obiektów – poinformował Bogdan Dyjuk.
– Mamy nadzieję, że również te konkursy wzbudzą zainteresowanie i poprawi się zaopatrzenie terenów wiejskich w wodę, a nasze rolnictwo będzie mogło dalej się rozwijać – dodał, mając na myśli pomoc finansową w ramach Krajowego Planu Odbudowy.
W jakich lokalizacjach zostaną wybudowane nowe zbiorniki?
I tak na terenie gminy Puńsk powstaną aż 34 zbiorniki. To rekordzista tego naboru. Kwota otrzymana na ten cel to 7,5 miliona złotych.
- Warto sięgać po wsparcie, warto budować - podkreślił wójt Witold Liszkowski.
2 miliony złotych otrzymała gmina Czyżew. Zbiorniki retencji powstaną tu w sześciu miejscowościach. Są to: Dmochy Wochy, Michałowo Wielkie, Brulino Piwki, Dąbrowa Szatanki, Zaręby Bindugi i Siennica Łukasze.
W gmina Boćki możemy spodziewać się budowy trzech zbiorników retencyjnych we wsiach Kolonia Boćki, Dziecinne i Dubno. Uzyskała ona wsparcie w wysokości ponad 1,4 miliona złotych.
Z kolei po 500 tysięcy złotych otrzymały gminy Narew, Rajgród i Wysokie Mazowieckie.
– Jest to już drugi zbiornik, tym razem w miejscowości Mystki-Rzym. W pierwszym rozdaniu dostaliśmy środki na budowę zbiornika w miejscowości Bryki. Dziękuję za pozytywne rozpatrzenie wniosku – mówił Krzysztof Krajewski, wójt gminy Wysokie Mazowieckie.
200 tysięcy złotych otrzymała gmina Grabowo na inwestycję we wsi Siwki. Jej wójt Andrzej Piętka już zapowiada udział w kolejnych tego typu konkursach, gdyż – jak zaznaczył – problem suszy jest naprawdę ważny.
Konkursowy nabór odbył się w lipcu ubiegłego roku. W grudniu 2024 roku podpisano 30 umów na kwotę ponad 9 milionów złotych. A pod koniec listopada 2024 roku zwiększony limit środków na budowę zbiorników retencyjnych umożliwił dofinansowanie wszystkich zgłoszonych wniosków. Łącznie w dwóch turach podpisano 97 umów na łączną kwotę niemal 22 milionów złotych.