Kultura i Rozrywka

Wróć

VIII Festiwal Teatralny Wertep. Każdy teatrofil znajdzie coś dla siebie

2016-07-26 14:36:05
Już w piątek (29.07) rusza kolejny, VIII Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep. Każdego dnia będzie można obejrzeć 7-8 rożnych pod względem formy czy tematu przedstawień.
materiały prasowe
Przed nami VIII edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Wertep. Wydarzenie jest synonimem teatru wędrownego na Podlasiu. Spektakle i performance prezentowane będą przez 7 dni na przełomie lipca i sierpnia. Festiwal rozpoczyna się już w piątek (29.07) w Narewce. Następnie pojawi się w Narwi, Kleszczelach, Policznej, Dubiczach Cerkiewnych, Orli, Hajnówce i Bielsku Podlaskim. Wstęp na wszystkie spektakle jest bezpłatny.

- Mamy trochę rzeczy zaskakujących i fajnych. Będzie piękny spektakl w Orli, w synagodze, to ewolucja od słuchowiska radiowego do teatru. Myślę, że to będzie taki dosyć mocny akcent wertepowy. Będzie teatr AKT, który dotychczas z entuzjazmem był przyjmowany w Hajnówce. To ich występ zakończy każdy dzień. Mamy projekt studentów z Ugańska i Krymu, którzy są u nas wolontariuszami, a zrobili bajkę dla dzieci pt. Bałwanki latem. Nie byli w stanie niczego zabrać z Ukrainy, więc wszystko zrobili tu na miejscu. Siedzieli tygodniami, tworzyli lalki. Spektakl zagrają po ukraińsku i po polsku – mówi Dariusz Skibiński, dyrektor artystyczny festiwalu.

Bogata festiwalowa agenda

W programie imprezy znalazły się spektakle familijne, plenerowe, monodramy, parady. Wystąpią artyści z Polski, Rosji, Ukrainy czy Włoch (20 zespołów). Łącznie wystawionych zostanie ok. 50 spektakli. Każdego dnia będzie można obejrzeć 7-8 przedstawień.

W tym roku, po wielu staraniach organizatorów, po raz pierwszy na festiwalu pojawią się rosyjscy artyści z The Theatre Company Mr. Pejos Wandering Dolls. Zaprezentują oni spektakl o paradzie białych, dziwnych postaci, które przerywają codzienność życia miasta. Można będzie spotkać Białą Damę, latarników z chińskimi lampionami oraz pielgrzyma zapraszającego publiczność do gry latarenek i luster. Postaci będą poruszały się niczym cienie, co ma przypomnieć o minionej już Belle Epoque. Następnie parada białych postaci przeobrazi się w spektakl stacjonarny. Głównymi elementami widowiska będą nieprzeciętne maski i ich niezwykła ekspresja, a także korespondująca ścieżka dźwiękowa.

Zaproszono również Kapelę Hałasów, która porwie publiczność do tańca korowodowego, który jest połączeniem tańca z chodzeniem, zawiera w sobie płynność, elastyczność i otwartość na partnera. Skomplikowany układ korowodu rozwiązują przejścia, obroty i zmiany partnerów, a wszystko odbywa się w marszu do bliżej nieokreślonego celu. Jest to rodzaj tańca bezpretensjonalnego, społecznego, bowiem jednorazowo może brać w nim udział kilkaset osób.

Działania towarzyszące imprezie

Festiwal to także działania towarzyszące takie jak długi stół – tradycja spotkań w świetlicy wiejskiej w Policznej (uczestnicy zgromadzeni wokół stołu dzielą się specjałami kuchni podlaskiej, wymieniają się przepisami, opowieściami o obrzędach i lokalnych tradycjach), wertepowa fabryka (ze zwykłych koszulek wspólnie tworzone są rzeczy niezwykłe, festiwalowe znaki) czy międzypokoleniowe zajęcia warsztatowe w obszarze kultury i sztuki.

Patronujemy festiwalowi.

Szczegółowy program: VIII Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl