Aktualności

Wróć

Uwięzieni we własnych mieszkaniach. Rok w pandemii

2021-04-02 14:26:30
Minął ponad rok, od ogłoszenia w Polsce epidemii koronawirusa. To był najbardziej samotny rok w życiu wielu z nas – czytamy w najnowszym Raporcie o Samotności opracowanym przez Szlachetną Paczkę. Obok groźnego wirusa po cichu rozprzestrzenia się druga epidemia – strachu i samotności.
Szlachetna Paczka/raport o samotności
Covidowa rzeczywistość jest taka, że wiele osób zostało odciętych od bliskich, samotni boją się losu gorszego od śmierci, a mianowicie tego, że w ostatnich chwilach nie będzie nikogo, kto poda im rękę, że nikt nawet nie zauważy ich odejścia.

Zwłaszcza osoby starsze boją się, że w razie choroby nie dostaną na czas wsparcia medycznego, bo obciążone przez pandemię szpitale często nie są w stanie udzielić pomocy wszystkim chorym.
Dużo osób starszych, a szczególnie bezdzietnych, nie ma nawet do kogo zadzwonić. Nawet ci, którzy mają rodzinę, to jeśli dostaną się do szpitala, będą w nim sami. A to z racji tego, że obecne wymogi epidemiologiczne nie pozwalają na odwiedziny w szpitalach.

Samotność, tak jak wirus, zabija - i nie jest to przenośnia

Oblicza samotności są różne. Z raportu przeprowadzonego przez Szlachetną Paczkę wynika, że co trzeci Polak powyżej 75. roku życia mieszka sam. Z kolei u 42% badanych osób w wieku powyżej 85 lat obserwuje się objawy depresji.

W 2020 r. po raz pierwszy od dwudziestu lat liczba osób podejmujących próbę samobójczą przekroczyła granicę 12 tys. A co trzeci bezrobotny, który podejmował wcześniej pracę, w IV kwartale 2020 r. jako przyczynę utraty zajęcia podał sytuację spowodowaną pandemią COVID-19.

Blisko 30% potrzebujących, którzy zostali włączeni do Szlachetnej Paczki w 2020 roku stanowiły osoby samotne. Zatrważające jest też to, że aż 2,5 miliona rodziców opiekuje się dziećmi samotnie. Prawie 11,4 mld zł to kwota zaległości rodziców, którzy nie płacą alimentów. W Polsce jest już 280 tys. takich osób. Dziś przez pandemię 53% z rodzin objętych alimentami odczuwa większe problemy z ubieganiem się o płatność tego świadczenia.



Kobiety w wieku 60+ częściej niż mężczyźni mieszkają samotnie. Często przyczyną tego jest wdowieństwo. Seniorzy w wieku co najmniej 75 lat charakteryzowali się zdecydowanie częściej brakiem lub bardzo niskim poziomem kontaktów społecznych niż grupa młodszych seniorów (65–74 lata).

Seniorzy cierpią przede wszystkim z powodu lęku związanego z poczuciem zagrożenia zdrowia i życia własnego oraz bliskich. Jednocześnie dzieci i młodzież odczuwają skutki dotkliwych pandemicznych obostrzeń ograniczających możliwość nauki stacjonarnej czy też uczestniczenia w aktywnościach społecznych. Młodzi dorośli zaś mierzą się z wizją utraty pracy i braku stabilności finansowej - zauważa dr hab. Łukasz Okruszek, profesor Instytutu Psychologii PAN, wykładowca na Wydziale Psychologii UW.

Z powodu epidemii COVID-19 porad lekarskich w 2020 r. było prawie 12 mln mniej.

W pierwszym półroczu 2020 roku najczęstszą przyczyną wystawiania zwolnień lekarskich – poza ciążą – były różnego rodzaju zaburzenia psychiczne - czytamy w Raporcie o samotności Szlachetnej Paczki. Z kolei co czwarty Polak odczuł w ostatnim roku pogorszenie nastroju. Jedna na cztery osoby odczuwa spadek energii. 17% zmaga się z bezsennością.

Dobre słowa - telefon wsparcia dla seniorów

Samotne osoby starsze mogą skorzystać z darmowej pomocy psychologicznej codziennie w godzinach 10.00–12.00 oraz 17.00–19.00 Wystarczy wybrać numer 12 333 70 88.
Paulina Górska
paulina.gorska@bialystokonline.pl