UwB poszerza swoją ofertę. Nowy kierunek jest dość nietypowy
W ofercie Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku pojawiła się nowa propozycja. Studenci będą mogli nauczyć się… twórczego pisania. Czyli czego dokładnie?
JF
Oferta Wydziału Filologiczne UwB się powiększa. Nową propozycją na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia jest „Twórcze pisanie”. Osoby, które się zdecydują na taki kierunek, będą miały okazję zdobyć wiedzę o regionalnej, polskiej, a także światowej literaturze i kulturze. Poznają także różne gatunki literackich, dziennikarskich czy reklamowych, podstawy stylistyki i retoryki, strategie narracyjne i marketingowe. Podczas warsztatów kreatywnego pisania będą mieli okazję rozwijać i doskonalić zdolności w konstruowaniu fabuły czy kreowaniu postaci. Prowadzący zajęcia wyjaśnią im także, jak funkcjonuje rynek wydawniczy i księgarski oraz jakie mogą być formy przedsiębiorczości w zakresie twórczości literackiej. Będą też zajęcia z prawa autorskiego oraz redakcji i edycji tekstu.
- To kierunek stworzony z myślą zarówno o osobach, w których drzemią talenty literackie, jak i tych, którzy myślą o innych formach pracy ze słowem. Absolwenci twórczego pisania mogą znaleźć zatrudnienie w sektorze usług medialnych, agencjach prasowych i reklamowych, portalach internetowych, wydawnictwach, w instytucjach kultury i placówkach edukacyjnych, ale też w instytucjach administracyjnych lub samorządowych, np. w roli rzecznika prasowego czy redaktora stron internetowych – mówi prof. dr hab. Jarosław Ławski, dziekan Wydziału Filologicznego.
Zdaniem dziekana wśród młodych ludzi jest wiele kreatywnych osób, które chcą doskonalić swój twórczy potencjał i dowiedzieć się od strony praktycznej, jak można go wykorzystać.
- Wśród młodych ludzi jest mnóstwo osób kreatywnych, które u nas będą mogły udoskonalić swoje zdolności językowe, rozwinąć twórczy potencjał, ale też poznać praktyczne, a nawet rynkowe uwarunkowania takiej działalności. Studenci poznają ciekawych, znanych pisarzy i twórców kultury, którzy poprowadzą zajęcia i warsztaty. Nauczą się od doświadczonych twórców, jak napisać np. scenariusz słuchowiska radiowego, poznają tajniki życia kulturalnego w kraju i regionie. Wykładowcami kierunku będą też osoby, które albo same parają się literaturą, albo biorą udział w ogólnopolskim życiu literackim, na przykład jako jurorzy ważnych konkursów literackich. Jest to kierunek dla osób ogarniętych pasją pisania, tworzenia, ale równocześnie doskonalący konkretne umiejętności pozwalające na znalezienie ciekawej pracy - dodaje prof. Ławski.
Twórcze pisanie to trzeci kierunek na studiach I stopnia w ofercie Wydziału Filologicznego UwB. Zainteresowani będą mogli rekrutować się również na filologię polską, a także filologię (tu do wyboru jest 9 modułów specjalizacyjnych w zakresie filologii angielskiej, francuskiej i rosyjskiej). Warto wspomnieć, że obecnie w przygotowaniu jest również nowy program dla kierunku lingwistyka stosowana.
Redakcja
24@bialystokonline.pl