UwB kontynuuje współpracę z bankiem. Skorzystają m.in. studenci
Uniwersytet w Białymstoku podpisał umowę z Bankiem Zachodnim WBK SA. Zawarte porozumienie pozwoli na realizację wielu projektów naukowych, a najlepsi studenci i pracownicy naukowi otrzymają stypendia.
Dorota Mariańska
Współpraca dwóch światów
To druga taka umowa. W środę (22.03) Uniwersytet w Białymstoku i Bank Zachodni WBK SA zawarły porozumienie, na mocy którego możliwe będzie zrealizowanie wielu naukowych działań. Natomiast najlepsi studenci i pracownicy uczelni otrzymają granty.
- Jako Bank Zachodni WBK, poprzez program Santander Universidades będziemy starali się wspierać uczelnię w 4 głównych priorytetach, jakimi są: przedsiębiorczość i innowacyjność, digitalizacja uczelni, umiędzynarodowienie studentów i doktorantów oraz zatrudnienie absolwentów, czyli podniesienie wskaźnika tej zatrudnialności poprzez szereg staży i stypendiów – mówi Tomasz Mielniczuk, Dyrektor Departamentu Santander Universidades BZ WBK.
Zawarta umowa jest bezterminowa i umożliwia kontynuację współpracy realizowanej od 2015 r. Opiewa na kilkaset tys. zł. Do tej pory pomoc stypendialną otrzymało ok. 60 osób. Pojedyncze stypendium wynosi od 1 tys. do kilkudziesięciu tys. zł jednorazowego wsparcia. Pieniądze można wykorzystać m.in. na wyjazdy międzynarodowe.
Na pomoc finansowa mogą liczyć studenci, którzy mają najlepsze wyniki w nauce, działają w kołach studenckich, są aktywni w kontekście artystycznym czy sportowym. Najlepsi mają także szansę na zatrudnienie na UwB.
W programie Santander Universidades uczestniczy ponad 60 polskich uczelni. Biorąc pod uwagę regionalne szkoły wyższe, korzysta z niego także Politechnika Białostocka.
Co już udało się zrobić?
Do tej pory, dzięki udziałowi w programie Santander Universidades, zostały zrealizowane lub są w trakcie realizacji takie działania jak: stypendia dla studentów i pracowników Uniwersytetu w Białymstoku (przeznaczone przede wszystkim na pokrycie kosztów związanych z rozwojem naukowym i badawczym, wymianą międzynarodową, poprzez udział w konferencjach naukowych i badawczych lub poprzez wymianę studencką) czy Nagroda Santander Universidades, która jest przyznawana corocznie najlepszym studentom podczas inauguracji roku akademickiego.
Zorganizowano także Podlaską Akademię Liderów. To cykl szkoleń podzielonych na 2 bloki: pierwszy z zakresu mediacji i negocjacji oraz rozwiązywania sporów i technik umiejętności negocjacyjnych oraz drugi - poświęcony budowie i pracy w zespole, strategicznej analizie, wyszukiwaniu i weryfikacji oraz podejmowaniu decyzji.
Natomiast w trakcie tworzenia jest anglojęzyczne czasopismo naukowe The Eastern European Journal of Transnational Relations (EEJTR), którego misją będzie naukowy transfer doświadczeń między Wschodem i Zachodem. Tytuł został już zarejestrowany, ma też własną stronę internetową (eejtr.uwb.edu.pl). W przygotowaniu są pierwsze dwa numery, które zostaną sfinansowane przez Fundację BZ WBK.
Cały czas realizowany jest też Projekt NO-AUTism! Kształcenie i rozwój personalny doktoranta z autyzmem. Sfinansowano z niego m.in. na zakup sprzętu komputerowego, w tym laptopa z ekranem dotykowym, a także wyjazd badawczo-naukowy do USA studenta studiów doktoranckich z Wydziału Prawa UwB.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl