Aktualności

Wróć

Uważaj na zagraniczne oferty pracy - możesz stać się ofiarą handlu ludźmi

2022-07-26 08:02:42
Wakacje to dla wielu osób czas podejmowania pierwszej pracy, również za granicą. Czy wato ryzykować, jeśli nie mamy tam żadnych znajomości? Na co zwrócić uwagę, aby było to bezpieczne i pozytywne doświadczenie?
Pixabay
Sezon turystyczny trwa, a w internecie ogłoszeń o pracę lawinowo przybywa. Wakacje to czas, kiedy młodzi ludzie po intensywnym roku szkolnym lub akademickim narzekają na brak pieniędzy. Nie pomagają w tym również wzrastające koszty utrzymania. Z kolei nieciekawe oferty pracy w najbliższej okolicy zmuszają coraz starsze osoby do poszukiwania pracy poza krajem. Właśnie wtedy pojawia się pierwsza myśl o wyjeździe do pracy za granicę - jest to dobra okazja do zarobienia dodatkowych pieniędzy, nauki języka oraz poznanie nowych ludzi. Jednak jej poszukiwania powinny być niezwykle dokładne i zweryfikowane, aby być pewnym, że nie staniemy się ofiarą oszustwa czy handlu ludźmi.

Wakacje to intensywny czas w hotelach i ośrodkach wypoczynkowych - turystów często jest tak wielu, że potrzebni są dodatkowi pracownicy, na przykład recepcjoniści, osoby zajmujące się sprzątaniem, pielęgnacją zieleni, itd. Z tego samego powodu duży ruch mają także restauracje i miejsca związane z gastronomią. Poszukiwani są więc dodatkowi kelnerzy, barmani, kucharze czy sprzedawcy. W letnie miesiące odbywa się również więcej plenerowych wydarzeń kulturalnych - festiwali, koncertów, pikników, itd. Przy ich organizacji potrzebne są dodatkowe ręce do pracy. Wiele osób decyduje się również na pracę sezonową przy zbieraniu owoców i warzyw. Ponadto poszukując zajęcia zarobkowego natknąć się można na liczne oferty dotyczące m.in.: opieki nad seniorami, prac remontowo-budowlanych, przy produkcji oraz pakowaniu towaru. W wielu krajach są to zajęcia dobrze opłacane, stąd pojawiające się oferty są dla wielu osób bardzo kuszące. Zazwyczaj jest to trudna praca fizyczna, wykonywana przez cały sezon, często w wysokich temperaturach.

Komenda Główna Policji radzi, że zanim podejmie się taką pracę należy: zweryfikować pośrednika pracy oraz czy oferowana praca jest legalna, a także upewnić się, że pracodawca istnieje. Ponadto należy unikać miejsc, które nie mają podanego adresu, a pracodawcy kontaktują się wyłącznie mailowo lub telefonicznie. Warto także podpytać znajomych, którzy pracowali za granicą, być może będą mogli polecić kogoś zaufanego. Przy podpisywaniu umów należy dokładnie ją przeczytać przed podpisaniem. Pamiętaj również o poinformowaniu bliskich dokąd i z kim wyjeżdżasz, a także bądź z nimi w stałym kontakcie. Zanim rozpocznie się prace za granicę trzeba zabezpieczyć pewną kwotę, która pozwoli na wcześniejszy powrót do domu, jeśli będzie wymagała tego sytuacja. Koniecznie ustal wspólnie z najbliższymi hasło bezpieczeństwa - słowo lub zdanie, które będzie sygnałem, że potrzebujesz pomocy. Ponadto przygotuj kopie niezbędnych dokumentów - dowód, paszport, ubezpieczenie, umowa - najlepiej sfotografuj je i skany prześlij na skrzynkę zaufanej osoby.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl