Uwaga rodzice. Z powodu gry Niebieski Wieloryb dochodzi do samookaleczeń wśród dzieci
Polskie nastolatki znają Niebieskiego Wieloryba. Zanotowano już przypadki samookaleczeń spowodowanych grą. Nie wiadomo jeszcze, kto personalnie jest za nie odpowiedzialny. Tymczasem rodzice powinni szczególnie uważać na dzieci.
Profil Niebieski Wieloryb. Nie grajcie w to/ FB
Destrukcyjna zabawa
To niestety nie jest jedynie historia, która mrozi krew w żyłach, a rzeczywistość, tu i teraz. Troje nastolatków z powiatu pyrzyckiego (woj. zachodniopomorskie) dokonało samookaleczenia na ramionach i przedramionach. Użyli ostrego narzędzia. Doszło do tego za pośrednictwem internetu, podczas interaktywnej gry o nazwie Niebieski Wieloryb. Polega ona na wykonywaniu szeregu niebezpiecznych i groźnych poleceń. Bliżej nieustalona osoba, tzw. opiekun czy też administrator grupy, wydaje uczestnikom zabawy różnego rodzaju polecenia i zleca zadania (jest ich 50) do wykonania, np. dokonanie samookaleczeń, chodzenie po torach kolejowych, słuchanie depresyjnej muzyki, oglądanie horrorów, późne wychodzenie z domu. Ostatnim zadaniem jest skok z dachu wysokiego budynku.
Uwaga rodzice
Psychologowie ostrzegają, że szczególnie podatne na wpływ gry są osoby o niskiej samoocenie, niedostrzegające własnej wartości. Warto zatem zawsze, a teraz szczególnie, zwrócić uwagę na ogólne samopoczucie dziecka, na to, czy jest zmęczone. Rodzice powinni także sprawdzić jakimi filmami i jaką muzyką interesuje się pociecha. Dobrze jest też przejrzeć historię odwiedzanych stron internetowych. Przede wszystkim jednak potrzebna jest rozmowa zarówno o tym, co aktualnie dzieje się w życiu nastolatka, jak też o zagrożeniu związanym z grą.
Również prokuratura zwróciła się z apelem do rodziców, opiekunów oraz innych osób odpowiedzialnych za opiekę i wychowywanie dzieci, a także do użytkowników internetu, o zwracanie szczególnej uwagi na treści, z których korzystają małoletni. Wszystkie osoby, które zauważą niepokojące zachowania swoich dzieci w związku z korzystaniem przez nie z gry Niebieski Wieloryb, proszone są o kontakt z Prokuraturą Okręgową w Szczecinie, najbliższą jednostką prokuratury lub policji.
Interaktywna gra Niebieski Wieloryb po raz pierwszy pojawiła się w ubiegłym roku na terenie Federacji Rosyjskiej. Z powodu uczestnictwa w tej grze miało dojść do nawet ok. 200 przypadków samobójstw wśród nastolatków.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl