Uwaga na gołoledź - synoptycy wydali ostrzeżenie 1. stopnia
Półmetek tygodnia w stolicy województwa podlaskiego zapowiada się na zimny. Od godzin wczesnorannych do około godz. 10.00 prognozowane są opady marznące powodujące gołoledź.
Malwina Witkowska
IMGW-PIB wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o opadach marznących. Miejscami prognozowane są słabe opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź. Synoptycy prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska szacują na 70 proc. Ostrzeżeniem zostały objęte powiaty: augustowski, białostocki, Białystok, bielski, grajewski, hajnowski, kolneński, Łomża, łomżyński, moniecki, sejneński, siemiatycki, sokólski, suwalski, Suwałki, wysokomazowiecki i zambrowski. Ostrzeżenie obowiązuje do godz. 22.00.
Przez resztę dnia na niebie dominować będzie spore zachmurzenie pokrywające 90-100 proc. nieba. Mimo to nie zabraknie także chwil pełnych słońca, które poświeci przez 2 godziny. Wilgotność powietrza będzie w granicy 91 proc.
Termometry w ciągu dnia wskażą maksymalnie 3°C, choć odczuwalna będzie na poziomie zera. Nocą temperatura w Białymstoku do -3°C.
Wiatr słaby, powieje ze wschodu ze średnią prędkością 7 km/h, w porywach do 12 km/h. Ciśnienie atmosferyczne wyniesie 1013 hPa. Biomet będzie neutralny.
Wschód słońca nastąpił o godz. 7.05, astronomiczne południe będzie o godz. 11.13, a zachód o godz. 15.21. Długość dnia wyniesie zatem 8 godzin i 16 minut, a noc potrwa 15 godzin i 44 minuty. Z kolei nasz naturalny satelita wzeszedł o godz. 6.21, a zajdzie o godz. 14.51. Tego dnia pojawi się w nowiu, czyli fazie, podczas której Księżyc znajduje się między Słońcem a Ziemią, czyli jest w koniunkcji ze Słońcem patrząc z Ziemi. W tej pozycji cała strona Księżyca widoczna z Ziemi jest w cieniu, dlatego srebrny glob nie jest widoczny gołym okiem.
23 listopada to 327. dzień roku, do końca 2022 r. pozostało 38 dni. Według kalendarza świąt nietypowych są to: Święto Wojskowej Służby Prawnej, Dzień Fibonacciego. Tego dnia imieniny obchodzą: Adela, Felicyta, Klemens, Amfiloch, Fotyna, Grzegorz, Lukrecja, Michał, Orestes, Przedwoj, Syzyniusz.
Przysłowie na dziś: Listopad ciecze, marzec nie podpiecze.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl