Motoryzacja

Wróć

Utraciłeś prawo jazdy? Jest szansa, by je odzyskać. Wystarczy jedno małe urządzenie

2019-04-23 12:51:07
Co roku w Polsce zatrzymywanych jest ok. 150 000 kierowców prowadzących pojazdy po spożyciu alkoholu. Niewiele z tych osób wie, że ponowne znalezienie się za kółkiem jest możliwe dużo wcześniej niż wraz z końcem nałożonej kary.
pixabay.com
Nowelizacja ustawy szansą dla kierowców

Jazda samochodem po spożyciu alkoholu to zachowanie niezwykle niebezpieczne, które przy każdej nadarzającej się okazji należy piętnować. Jedną z kar za tego typu występek jest utrata prawa jazdy na kilka długich lat, a ponieważ w dzisiejszych czasach brak uprawnień do kierowania pojazdem poważnie utrudnia codzienne funkcjonowanie, nagana w takiej formie jest niezwykle bolesna.

Duże grono kierowców pozbawionych prawka za jazdę na podwójnym gazie szybko potrafi jednak zrozumieć swój błąd. M.in. dlatego w 2015 r. znowelizowane zostało prawo karne i drogowe, dzięki czemu montaż blokady alkoholowej w aucie pozwala odzyskać uprawnienia do kierowania pojazdem jeszcze przed końcem sądowego wyroku.

Wniosek do sądu + blokada alkoholowa = odzyskanie prawa jazdy

Zgodnie ze wspomnianą wcześniej ustawą osoby, którym zabrano prawo jazdy z powodu prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu, gdy minie połowa nałożonej kary, mogą ubiegać się o dalsze wykonywanie środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową, składając odpowiedni wniosek do sądu, który orzekał w I instancji.

Mając stosowne pozwolenie, by cieszyć się z ponownego - i w pełni legalnego - kierowania samochodem, wystarczy zamontować w aucie blokadę alkoholową. W Białymstoku sprzedaż i instalację takiego sprzętu oferuje firma Tacho-Center mająca swą siedzibę przy ul. Elewatorskiej 29.

Podstawowym zadaniem urządzenia jest wymuszenie badania trzeźwości u kierowcy przed uruchomieniem silnika (czasami potrzebne jest powtarzanie próbek, gdy pojazd jest w ruchu, celem badania czy alkohol nie został spożyty w trakcie jazdy).

Warto też zaznaczyć, że blokady są bezinwazyjne dla elektroniki pojazdu. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by zamontować je nawet w tych autach, które posiadają jeszcze gwarancję.
Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl