Uroda

Wróć

Usuwanie zmarszczek toksyną botulinową

2015-07-30 00:00:00
Toksyna botulinowa, znana również jako botoks w ciągu ostatnich lat stała się bardzo popularnym tematem w mediach. Zawdzięcza to głównie bardzo dobrym efektom terapeutycznym uzyskiwanym przy zabiegach usuwania zmarszczek.
fotolia.com
Wraz z wiekiem u każdego człowieka zmienia się morfologia i fizjologia skóry. Traci ona swoją elastyczność i sprężystość, co jest bezpośrednim wynikiem osłabienia włókien kolagenowych i elastynowych. Słabnie również zdolność skóry do zatrzymywania wody w komórkach.

Pierwsze zmarszczki, czyli zagięcia i deformacje skóry, powstałe w wyniku osłabienia skóry twarzy, pojawiają się już po 25. roku życia. Są to najczęściej tzw. zmarszczki mimiczne, występujące wokół oczu, ust lub na czole. Bardzo często są one powodem niezadowolenia, szczególnie wśród osób, które szukają wszelakich sposobów na pozbycie się niechcianych nierówności twarzy. Dzięki stosowaniu toksyny botulinowej skóra wygląda na młodszą, co jest niezwykle pożądane wśród osób pragnących odzyskać młody wygląd.

Toksyna botulinowa – pogromca zmarszczek mimicznych

Toksyna botulinowa, inaczej zwana botoxem (botoksem), to substancja z rodziny neurotoksyn. Jest ona wytwarzana głównie przez bakterie z rodzaju Clostridium botulinum. Toksyna ta zajmuje szczególne miejsce w medycynie estetycznej, ponieważ doskonale redukuje zmarszczki oraz deformacje związane z nieprawidłowym napięciem mięśni twarzy.

Mechanizm jej działania opiera się na połączeniu toksyny ze specyficznym białkiem w części presynaptycznej płytki nerwowo-mięśniowej – synaptogaminą. W ten sposób następuje zahamowanie uwalniania acetylocholiny z presynaptycznych zakończeń nerwowo-mięśniowych, co z kolei wywołuje rozluźnienie mięśni. Ta właściwość powoduje, iż substancja musi być podawana w sposób ściśle kontrolowany.

Na początku jednak znalazła ona swoje zastosowanie w neurologii oraz okulistyce, następnie w leczeniu np. nadpotliwości, bólu i problemów z przełykiem, by na końcu znaleźć swoje miejsce w medycynie estetycznej.

Od 2002 roku toksyna botulinowa jest oficjalnie uznana za substancję wykorzystywaną do redukcji zmarszczek u pacjentów poniżej 65. roku życia. Jest ona również jednym z najpopularniejszych preparatów znajdujących zastosowanie we współczesnej chirurgii estetycznej, w celu wygładzania zmarszczek mimicznych twarzy.

Szczególnym typem botoksu jest toksyna botulinowa typu A. Jest to preparat z oczyszczonego białka, które w stosunkowo niewielkich ilościach wprowadzone do mięśnia wywołuje proces jego relaksacji. W Polsce przykładami preparatów z toksyny botulinowej typu A, dopuszczonych do stosowania są m.in.: Azzalure, Botox®, Dysport, Vistabel oraz Xeomin.

Wygładzanie zmarszczek przy użyciu botuliny

Zabieg ten polega na precyzyjnej iniekcji toksyny botulinowej w miejsca docelowego wygładzenia zmarszczek. Powinien być on wykonany przez wyspecjalizowanego lekarza medycyny estetycznej za pomocą bardzo cienkiej igły. Cała procedura wykonywana jest ze znieczuleniem miejscowym.

Toksynę botulinową wstrzykuje się z użyciem jednorazowej strzykawki, która wyposażona jest w bardzo cienką igłę. Zabieg ten jest stosunkowo krótki i trwa, w zależności od liczby punktów iniekcji, od około 10 do 20 minut. Ból związany ze wstrzykiwaniem jest zminimalizowany dzięki znieczuleniu miejscowym. Często stosuje się kremy (np. EMLA) około 30 min przed zabiegiem w celu podniesienia komfortu pacjenta.

Usuwanie zmarszczek botoksem jest bezpieczne, a odsetek powikłań związanych z tym zabiegiem nie przekracza 3% i są to najczęściej powikłania przemijające. Specjalista medycyny estetycznej Wiktor Wezgraj z gabinetu w Lublinie zwraca jednak szczególną uwagę na to, iż toksyna botulinowa pomaga wygładzić zmarszczki już istniejące u osób dojrzałych, natomiast w przypadku ich ciągłego pogłębiania się konieczny będzie dodatkowy zabieg wypełnienia zmarszczek kwasem hialuronowym.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]