Ustawa o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin Za życiem zaczęła obowiązywać wraz z początkiem bieżącego roku. Warto wiedzieć, jakie przywileje można uzyskać w związku z nowymi regulacjami.
Dla kogo?
Na dodatkowe uprawnienia może liczyć każda kobieta w ciąży i jej rodzina (w zakresie informacji i poradnictwa na temat rozwiązań wspierających rodzinę). Ustawa dotyczy także rodzin, w których przyjdzie albo przyszło na świat ciężko chore dziecko. Mowa o ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniu albo o nieuleczalnej chorobie zagrażającej życiu dziecka. Z pomocy mogą skorzystać także kobiety, które otrzymały informację o tym, że ich dziecko może umrzeć w trakcie ciąży lub porodu.
Nowa ustawa została przygotowana także z myślą o kobietach, których dziecko umarło bezpośrednio po porodzie na skutek wad wrodzonych. Wsparcie mogą uzyskać też kobiety, które po porodzie nie zabiorą do domu dziecka z powodu np. poronienia, urodzenia dziecka martwego, urodzenia dziecka niezdolnego do życia czy urodzenia dziecka obarczonego wadami wrodzonymi albo śmiertelnymi schorzeniami.
Należy pamiętać również, że podstawą do skorzystania z uprawnień jest zaświadczenie, które potwierdza ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu.
Z czego można skorzystać?
W okresie okołoporodowym przysługują badania, które wykrywają potencjalne nieprawidłowości w ciąży (diagnostyka prenatalna). Można liczyć także na od 4 do 9 dodatkowych wizyt położnej w opiece nad dzieckiem (tzw. wizyty patronażowe) oraz na większą ilość wizyt poradnictwa z edukacji przedporodowej.
Od 21. tygodnia ciąży do rozwiązania położne przygotowywać będą kobiety do porodu i rodzicielstwa. Pacjentki będą mogły urodzić także w szpitalu na najwyższym specjalistycznym poziomie (III poziom referencyjny), oczywiście zgodnie ze wskazaniami lekarskimi. Zapewniona zostanie im też opieka koordynowana (wielu osób) zwłaszcza w ciąży powikłanej. Zaś podczas porodu i połogu kobieta będzie miała zapewnioną opiekę położniczą, w tym zabiegi wewnątrzmaciczne.
Dla noworodka przewidziano natomiast opiekę neonatologiczną. Dodatkowo kobietom karmiącym piersią udzielone zostanie poradnictwo laktacyjne, zwłaszcza, jeśli dziecko urodziło się przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży lub ważyło w chwili porodu poniżej 2500 gramów.
Dziecko z orzeczoną niepełnosprawnością
Rodzice dziecka otrzymają porady, jak je pielęgnować i wychowywać. Przysługuje im także pierwszeństwo w udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej, pomoc psychologiczna, rehabilitacja lecznicza, wyroby medyczne takie jak pieluchomajtki, cewniki, protezy (na podstawie zlecenia upoważnionej osoby) czy zakup leków poza kolejnością.
Przyznane uprawnienia dotyczą też opieki nad dzieckiem na czas urlopu bądź odpoczynku (tzw. opieka wytchnieniowa w wymiarze do 120 godzin). Będzie ona zapewniona: w dziennych ośrodkach wsparcia (placówkach całodobowych), w placówkach systemu oświaty (np. szkołach), w ramach umowy z organizacją pozarządową na opiekę nad dzieckiem - również indywidualną, przez udział osoby niepełnosprawnej w różnych formach wypoczynku zorganizowanego.
Można również skorzystać z opieki poprawiającej jakość życia osób w ostatniej fazie choroby (paliatywna i hospicyjna w warunkach domowych lub stacjonarnych). Wśród uprawnień znalazły się także kompleksowe usługi opiekuńcze i rehabilitacyjne oraz inne świadczenia wspierające rodzinę, w tym pomoc prawna (prawa rodzicielskie i uprawnienia pracownicze).
Przypomnijmy też, że jednym z przywilejów jest też jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł (więcej pisaliśmy o tym tutaj:
Ustawa Za życiem. Można już ubiegać się o pieniądze).
Szczegóły dotyczące uprawnień można znaleźć w informatorze znajdującym się na stronie internatowej NFZ.