Dom

Wróć

Ustawa o kredycie hipotecznym. Sprawdź, co się zmienia

2017-07-22 08:22:03
Kredyt w walucie, w której zarabiamy czy tzw. restrukturyzacja zadłużenia - to przykłady nowych rozwiązań, które mają pomóc osobom, decydującym się na kredyt, po to by mogły mieć własne cztery kąty.
pixabay.com
W sobotę (22.07) wchodzi w życie ustawa o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami i agentami. Wprowadza ona szereg istotnych zmian. Ważną, a może najważniejszą kwestią jest to, że kredyt uzyskamy tylko w tej walucie, w której zarabiamy lub posiadamy w niej większość środków finansowych.

Kolejna modyfikacja dotyczy tego, że przed zawarciem umowy będziemy musieli otrzymać formularz informacyjny z danymi dotyczącymi całkowitej kwoty kredytu, zasad spłaty czy stóp oprocentowania. Warunki zawarte w formularzu będą obowiązywać przez dwa tygodnie.

Nowe regulacje przewidują także 14 dni na odstąpienie od umowy o kredyt hipoteczny. Wystarczy, że wyślemy list polecony przed upływem tego terminu. W takiej sytuacji poniesiemy tylko koszty odsetek za okres, w którym bank wypłacił kredyt do momentu jego zwrotu.

Przyjęte przepisy dotyczą również opóźnień w spłacie. Gdy spóźnimy się ze spłatą raty, bank wyznaczy nam dodatkowy termin – nie krótszy niż 14 dni roboczych.

Ustawa wprowadza też coś takiego jak restrukturyzacja zadłużenia. Jeżeli utracimy możliwość spłaty rat, bank będzie mógł: czasowo zawiesić spłatę, obniżyć wysokość rat, wydłużyć okres kredytowania lub zaproponować inne rozwiązanie. Natomiast jeżeli bank odrzuci wniosek o restrukturyzację lub restrukturyzacja zakończy się niepowodzeniem, wspomniana instytucja umożliwi nam sprzedaż nieruchomości w okresie nie krótszym niż 6 miesięcy.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl