Zdrowie

Wróć

Urządzenia cyfrowe wrogiem Twojego wzroku?

2021-08-24 08:50:40
Duża ilość pracy na bliskich odległościach jest istotnym czynnikiem ryzyka powstawania i rozwoju krótkowzroczności. Jednakże oprócz już prawdziwej pandemii krótkowzroczności specjaliści diagnozują nową przypadłość – cyfrowe zmęczenie wzroku.
Czym jest Cyfrowe zmęczenie wzroku?

Urządzenia cyfrowe stały się częścią naszego codziennego życia. Zdecydowana większość ludzi w krajach rozwiniętych spędza dwie lub więcej godzin dziennie przed ekranem telefonu, tabletu czy komputera. Blisko 1/3 badanych (dane CooperVision) korzysta z urządzeń elektronicznych ponad 9 godzin dziennie.

Duża ilość pracy na bliskich odległościach jest istotnym czynnikiem ryzyka powstawania i rozwoju krótkowzroczności. Jednakże oprócz już prawdziwej pandemii krótkowzroczności specjaliści diagnozują nową przypadłość – cyfrowe zmęczenie wzroku.

- Jest to dyskomfort oczu odczuwany, gdy patrzymy z bliskiej odległości na monitory urządzeń elektronicznych takich jak komputery, telefony, e-booki, czy tablety przez dwie lub więcej godzin – mówi Karolina Golc, optometrysta z salonu EliteOptyk Malinowscy.

Poziom dyskomfortu często wzrasta wraz z intensywnością korzystania z ekranu.

- Samo zmęczenie oczu nie jest jedynym objawem cyfrowego zmęczenia wzroku. Często jemu towarzyszą bóle oczu i głowy, ból pleców, ramion i szyi, suchość oczu czy niewyraźne widzenie – dodaje.

Co wpływa na pogorszenie widzenia?

Istnieje cały szereg czynników, które prowadzą do cyfrowego zmęczenia wzroku. Jedne z najistotniejszych to: złe oświetlenie, odblaski na ekranie, niewłaściwe odległości patrzenia (zazwyczaj za blisko), zła pozycja podczas pracy (siedzenia) ale również nieskorygowane wady wzroku.

- Badania zwracają także uwagę na światło niebieskie, czyli część widma światła widzialnego o bardzo krótkiej długości fali elektromagnetycznej – znajdującej się zaraz za promieniowaniem ultrafioletowym. Duża ekspozycja na światło niebieskie może być czynnikiem ryzyka rozwoju zaćmy czy zwyrodnienia plamki żółtej (AMD) – wyjaśnia specjalista optometrii klinicznej dr Andrzej Malinowski.

Pracując przed monitorami urządzeń elektronicznych dużo rzadziej mrugamy, co doprowadza do przerwania filmu łzowego, wysusza oko a nawet powoduje swędzenie i pieczenie oczu.

- Film łzowy osób pracujących przy komputerze, cierpiących na cyfrowe zmęczenie wzroku wykazuje analogiczne zmiany jak u osób z chorobą suchego oka – dodaje dr Malinowski.

Jak dbać o wzrok?

Najprostszym sposobem na zmniejszenie dolegliwości związanych z cyfrowym zmęczeniem wzroku jest robienie sobie przerw podczas pracy z urządzeniami cyfrowymi, gdy tylko jest to możliwe. Większość użytkowników urządzeń elektronicznych wykazuje symptomy uzależnienia – często każda wolna chwila jest wykorzystywana na sprawdzenie na smartfonie np. mediów społecznościowych...

- Aby pomóc złagodzić cyfrowe zmęczenie wzroku należy postępować z zasadą 20-20-20 – co 20 minut zrobić należy przerwę na 20 sekund, patrząc na odległości nie mniejszą niż 20 stóp, czyli nie mniej niż 6 metrów – opowiada Karolina Golc, optometrysta z salonu EliteOptyk Malinowscy. - W zmniejszeniu dolegliwości mogą również pomóc okulary korekcyjne z antyrefleksem i odpowiednio dobraną mocą oraz z powłoką ochronną (np. Blue Control Hoya), która neutralizuje nadmiar niebieskiego światła emitowanego przez ekrany cyfrowe – precyzuje Karolina Golc.

Istotnym sposobem zmniejszenia dolegliwości związanych z cyfrowym zmęczeniem wzroku jest mruganie – trzeba być świadomym istotności nawilżania gałki ocznej podczas mrugnięcia. Skupiając wzrok na urządzeniach cyfrowych dużo rzadziej mrugamy.

- Pacjenci, którzy nie pamiętają o tej czynności mogą zainstalować sobie na komputerze specjalną aplikację, która będzie o tym przypominała – podpowiada optometrysta.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Pracując przy monitorach warto zadbać również o odpowiednia pozycję ciała podczas pracy i odpowiednie siedzenie. Należy pamiętać, że monitor powinien być w odpowiedniej odległości od oczu, a ekran nieco poniżej poziomu wzroku.

Cyfrowe zmęczenie wzroku – plaga naszych czasów

Urządzenia cyfrowe obecnie są nieodłączną częścią naszego życia. Obok codziennej - nieraz wielogodzinnej pracy często z dowolnego miejsca, umożliwiają stały kontakt ze znajomymi, pozwalają chwytać i dzielić się momentami każdej chwili życia przez media społecznościowe. Jednak niestety wiele godzin spędzonych przed monitorem nie pozostaje obojętnych dla zdrowia – w szczególności dla oczu. Wprowadzenie drobnych korekt, korzystanie ze specjalnie przypisanej korekcji okularowej oraz świadoma zmiana przyzwyczajeń i zadbanie o odpowiednią przestrzeń do pracy może wyeliminować dolegliwości związane z cyfrowym zmęczeniem wzroku.

Zachęcamy do szerszego zainteresowania się tematem cyfrowego zmęczenia wzroku

W dniach od 16. sierpnia do 5. września we wszystkich salonach EliteOptyk Malinowscy w Białymstoku oraz Bielsku Podlaskim można wykonać darmowe badanie wzroku i otrzymać bon na zakup okularów z soczewkami Blue Control lub Blue Resistant Coat – szczegóły w salonach.

Sprawdź, czy ten problem dotyczy również Ciebie.

EliteOptyk Malinowscy
Bielsk Podlaski, ul. Mickiewicza 58/12, tel. 85 7305565
Białystok, ul. Sienkiewicza 22, tel. 85 6752430
Białystok, CH Auchan ul. Hetmańska 16, tel. 85 8749409
Białystok, Alfa Centrum ul. Świętojańska 15, tel. 85 6772090

Więcej:

www.facebook.com/eliteoptykmalinowscy
www.eliteoptyk.pl
[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]