Urząd Miejski zamknięty, nie będzie działać targowisko przy Kawaleryjskiej
Urząd Miejski w Białymstoku wprowadza kolejne ograniczenia. Jest to związane z obowiązującym w Polsce stanem zagrożenia epidemicznego.
UM Białystok
Urząd do odwołania nieczynny
- W związku z decyzjami podjętymi wczoraj przez rząd RP my, jak również inne miasta w Polsce podejmują decyzje mające na celu ograniczenie związane z przepływem osób, z ruchem mieszkańców na terenie ich miast. W związku z tym od poniedziałku 16 marca Urząd Miejski w Białymstoku będzie zamknięty dla interesantów. Będzie to obwiązywać do odwołania - poinformował Przemysław Tuchliński, zastępca prezydenta.
Oznacza to, że kontakty z urzędnikami będą możliwe telefonicznie lub e-mailowo. Do wykorzystania jest urzędowa infolinia - jej numer to 85 879 79 79 oraz bezpośrednie telefony do urzędników. Książka telefoniczna jest dostępna na głównej stronie urzędowej - www.bialystok.pl.
Wyjątki od tej decyzji są dwa. Pierwszy to rejestracja urodzin i zgonów. Bez ograniczeń można je zgłaszać w budynku przy ul. Branickiego 3/5. Drugi wyjątek to rejestracja pojazdów. Od poniedziałku rejestracji pojazdów można dokonać wyłącznie po umówieniu telefonicznym za pośrednictwem infolinii lub e-mailowo.
- Urząd Miejski nie przerywa pracy - zapewniał wiceprezydent. - Urzędnicy, do odwołania, pracują przede wszystkim zdalnie, bez bezpośredniego kontaktu z interesantami. Do budynku Urzędu Miejskiego będą wpuszczani jedynie pracujący urzędnicy oraz umówieni interesanci.
Wiceprezydent Rafał Rudnicki dodaje: - Nasza decyzja wynika z decyzji, które podjął rząd i inne duże miasta na terenie kraju. Jesteśmy na bieżąco z w kontakcie z miastami Unii Metropolii Polskich, jak Gdynia czy Katowice.
Zostań w domu
- Zostańcie w domu. Unikajcie kontaktów bezpośrednich - apelował wiceprezydent Tuchliński. - Niech to będą wyjścia incydentalne. W mediach społecznościowych powstała akcja Zostań w domu. To okres kwarantanny społecznej. Jeżeli możecie, pracujcie w domu, zdalnie. To wszystko w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców - zwracał się do mieszkańców.
Jak wyglądała sytuacja w galeria handlowych?
- Strażnicy miejscy kontrowali galerie handlowe. Młodzież nie gromadziła się w tych miejscach - poinformował Krzysztof Kolenda, komendant Straży Miejskiej w Białymstoku. - Strażnicy rozmawiali z młodzieżą, by pozostała w domu i te osoby, które były w galeriach - oddalały się. Z naszych informacji wynikało, że o godz. 19.00 ruch w Białymstoku był mocno ograniczony. Cieszy nas, że mieszkańcy dostosowali się do tych zaleceń. Dziś i jutro strażnicy miejscy będą kontynuować kontrole.
Nieczynne targowisko przy Kawaleryjskiej
- Od jutra przynajmniej przez dwa tygodnie nieczynne będzie Targowisko Miejskie przy ul. Kawaleryjskiej - poinformował Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku.
Przypomniał, że rekrutacja do przedszkoli odbędzie się w zaplanowanym terminie. Papierowe dokumenty będzie można złożyć do skrzynek. Jeżeli ktoś nie będzie miał druku, będą one do pobrania przy urnach.
Andrzej Sitko, p.o. dyrektora Biura Zarządzania Kryzysowego w Białymstoku, przypomniał o zakazie zgromadzeń powyżej 50 osób. Dotyczy on zarówno zgromadzeń w budynku, jak i na zewnątrz.
Apelował do organizatora marszu pod nazwą Pokutne przebłaganie Maryi Królowej Polski za łamanie Dekalogu w Polsce i Jasnogórskich Ślubów Narodu, które ma się odbyć 15 marca w godz. 13.20- 15.00 o jego odwołanie.
- Z naszych informacji wynika, że będzie to zgromadzenie powyżej 200 osób. Policja będzie stosować środki karne i środki wykroczeń - zapewnił.
Urzędnicy kontaktowali się dziś telefonicznie z organizatorem wydarzenia. Ten stwierdził, że zastanowi się nad odwołaniem marszu.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl