Wojewoda podlaski zwrócił się do prezydentów, burmistrzów miast i wójtów gmin o wzmożenie pracy wszystkich służb, zapewniających bezpieczeństwo mieszkańcom gminy i podjęcie niezbędnych działań wspierających osoby potrzebujące. Chodzi o to, by zimą pracownicy społeczni odwiedzili osoby starsze, samotne, jak też będące w trudnej sytuacji materialnej i sprawdzili czy nie potrzebna jest pomoc - opał, żywność, ciepła odzież, lekarstwa.
Uruchomiona została bezpłatna infolinia (800 444 989) dla osób potrzebujących w okresie zimowym. Pracownicy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego dyżurują 24 godziny na dobę. Ulotki i plakaty z numerem infolinii zostały już przekazane do dystrybucji policji. Będą dostępne w całym regionie, na przystankach, dworcach, przy sklepach, przy kościołach. Opracowano też aktualny wykaz placówek zapewniających miejsca noclegowe, ciepłe posiłki oraz prowadzących ogrzewalnie.
Sprawdzić go można tutaj.
Za tydzień, 5 listopada wojewoda zaprosił na spotkanie dotyczące współpracy samorządów oraz służb i organizacji pozarządowych w zakresie pomocy osobom bezdomnym i potrzebującym w okresie zimy. Aby pomoc była szybka i skuteczna niezwykle ważny jest szybki i sprawny przepływ informacji o osobach potrzebujących pomocy. Zaproszeni zostali: prezydenci, burmistrzowie i wójtowie województwa podlaskiego z przedstawicielami ośrodków pomocy społecznej, przedstawiciel urzędu marszałkowskiego, policji, straży pożarnej straży miejskiej z Białegostoku, Łomży i Suwałk oraz kilka organizacji pozarządowych, które zajmują się pomocą w okresie zimy.
Aby mieć pełny obraz udzielanej w okresie zimy pomocy, służby wWojewody przygotowały tabele w aplikacji SAC, do której dostęp mają Ośrodki Pomocy Społecznej. Raz w tygodniu służby socjalne będą proszone o raportowanie na temat udzielonej pomocy – zasiłkach pieniężnych i rzeczowych (posiłki, opał, odzież, lekarstwa).