Uroczystości z okazji rocznicy bitwy o Białystok. Hołd dla obrońców miasta
W czwartkowe popołudnie (22 sierpnia) Białostoczanie zgromadzili się pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, aby upamiętnić 104. rocznicę bitwy o Białystok – jednej z najważniejszych bitew wojny polsko-bolszewickiej.
Miasto Białystok
Bitwa o Białystok stoczona 22 sierpnia 1920 roku była największym starciem w historii miasta i jednym z kluczowych momentów wojny polsko-bolszewickiej. Polskie wojska, w tym 1 Pułk Piechoty Legionów, zmierzyły się z resztkami rosyjskiej 16 Armii oraz oddziałami 3 Armii, wycofującymi się spod Warszawy. Najcięższe walki rozgrywały się na ulicach Warszawskiej, Pałacowej, Suraskiej i Sienkiewicza. Po kilkugodzinnych starciach polscy żołnierze rozbili siły bolszewickie, doprowadzając do wyzwolenia miasta. Bitwa zakończyła się dużymi stratami po obu stronach – Polacy stracili 34 żołnierzy, a ponad 200 zostało rannych. Straty rosyjskie były jeszcze większe – około 800 zabitych oraz rannych, a ponad 8 tysięcy żołnierzy wzięto do niewoli. Wojska polskie zdobyły także trzy pociągi, samolot, 22 działa i 147 karabinów maszynowych, co znacząco osłabiło siły wroga.
Pamięć bohaterom
Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się od złożenia kwiatów w różnych miejscach pamięci na terenie Białegostoku. Zastępca prezydenta miasta Rafał Rudnicki oddał hołd poległym żołnierzom, odwiedzając m.in. pomnik przy ulicy generała Maczka, miejsce upamiętniające obronę Białegostoku na ulicy Zwycięstwa oraz Cmentarz Wojskowy przy ulicy 11 Listopada. Symboliczny hołd złożono także pod pomnikiem 42. Pułku Piechoty w Parku Konstytucji 3 Maja.
Uroczystości przed pomnikiem
Główna część obchodów odbyła się w południe na Rynku Kościuszki, gdzie zebrali się przedstawiciele władz miasta i województwa, służby mundurowe, organizacje społeczne oraz mieszkańcy Białegostoku. Pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego wszyscy zebrani oddali hołd żołnierzom, którzy 22 sierpnia 1920 roku stoczyli heroiczne walki z bolszewikami, wyzwalając miasto. Poświęcenie białostockich żołnierzy na zawsze zapisało się w historii miasta i stało się symbolem heroizmu i determinacji w obronie niepodległości Polski.
Diana Rusiłowicz
24@bialystokonline.pl