Uroczyste rozpoczęcie kampanii Pola nadziei
Dziś (10.10) na Wydziale Nauk o Zdrowiu UMB rozpoczęła się akcja Pola Nadziei pod hasłem Nadzieja przychodzi do człowieka wraz z drugim człowiekiem organizowana przez Fundację Pomóż Im. Chwilę po oficjalnym rozpoczęciu zasadzono żonkile.
Magdalena Jóźwiak
Cel akcji
Fundacja ma na celu propagowanie idei wolontariatu, bezinteresownej pomocy nieuleczalnie chorym i ich rodzinom. Akcja po raz piąty organizowana jest na Podlasiu, dzięki niej dołączają do fundacji osoby, które chcą nieść nadzieję. Kampania ma także uwrażliwiać społeczeństwo na chorobę i cierpienie ludzi żyjących w najbliższej okolicy.
- Zakup leków, rehabilitacja, opieka medyczna to nasze główne działania. Ale wiemy, że musimy widzieć, a przede wszystkim robić jeszcze więcej. W szczególności zaś nie możemy zapominać o rodzinach naszych podopiecznych. Bo szczęśliwa i bezpieczna rodzina jest gwarantem lepszych efektów naszych działań medycznych skierowanych do małych pacjentów – mówił podczas inauguracji Arnold Sobolewski, prezes Fundacji.
Dlaczego żonkil?
Żonkil to nie tylko symbol wiosny, ale też nadziei dla chorych na pomoc, opiekę i wsparcie od innych. Cebulki kwiatów zasadzane są jesienią, zaś wiosną zakwitają. Następnie są rozdawane w ulicznych kwestach, a pozyskane z tego fundusze pozwalają na zaspokojenie podstawowych potrzeb podopiecznych Fundacji. Jak wspomniała profesor Elżbieta Krajewska, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu, w życiu należy cieszyć się z małych rzeczy, tak małą rzeczą są żonkile, które zakwitają na wiosnę.
Wsparcie dla rodzin
O tym, że codzienne działania Fundacji rzeczywiście przynoszą nadzieję przekonywała w swoim wystąpieniu mama 8-letniej Mai, której lekarze nie dawali większych szans na przeżycie.
- Podczas pobytu w klinice dowiedziałam się o istnieniu Fundacji Pomóż Im, która obejmuje opieką chore dzieci. Zwróciłam się do nich i Maja trafiła pod jej skrzydła – do domowego hospicjum. To był przełom. Naprawdę. Od tej chwili nasze życie zaczęło powoli się zmieniać. Tysiące towarzyszących mi wątpliwości, którego lekarza słuchać, gdzie zadzwonić, gdzie pójść po poradę, zwyczajnie zniknęły. Zyskałam wewnętrzny spokój. Wiem, że zawsze mogę zadzwonić do Fundacji i nigdy nie zostanę odesłana z kwitkiem - przyznała.
Przebieg kampanii
W ramach trwającej od października do kwietnia akcji, instytucje, które włączyły się do kampanii będą organizowały pikniki, festyny, konkursy itp., z których dochód zostanie przekazany na rzecz podopiecznych hospicjum. W ubiegłym roku w pomoc zaangażowało się tysiąc wolontariuszy. Większość z nich brała udział w Żonkilowej kweście, która jak co roku kończy ten projekt. Podczas tej edycji zaplanowano ją na 19 kwietnia 2015 roku.
Portal BiałystokOnline.pl patronował wydarzeniu.
Magdalena Jóźwiak
24@bialystokonline.pl