Aktualności

Wróć

Uprawy konopi włóknistych pojawią się w kilku podlaskich gminach

2017-03-27 17:01:18
W naszym województwie nikt nie zgłosił zapotrzebowania na prowadzenie uprawy maku. Są za to chętni, którzy chcą uprawiać konopie włókniste. W poniedziałek sejmik województwa jednomyślnie przyjął odpowiednią uchwałę.
pixabay.com
Zgodnie z zapisami Ustawy z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii sejmik województwa określa w postaci uchwały ogólną powierzchnię przeznaczaną corocznie pod uprawy maku lub konopi włóknistych oraz rejonizację tych upraw. W poniedziałek (27.03) sejmik województwa podlaskiego przyjął uchwałę w tej sprawie. 26 radnych głosowało za przyjęciem dokumentu. Nie było głosów przeciw ani wstrzymujących się.

W tym roku w naszym regionie konopie włókniste będą mogły być uprawiane na ogólnej powierzchni 156,52 ha. Powierzchnia ta została określona na podstawie pisemnych informacji przekazanych przez podlaskie gminy oraz podmioty, które uzyskały pozwolenie marszałka na prowadzenie na terenie województwa działalności dotyczącej skupu konopi włóknistych.

Rejonizacja upraw wygląda następująco: gmina Trzcianne (0,01 ha), gmina Sztabin (0,01 ha), gmina Wasilków (2 ha), gmina Zabłudów (150 ha) oraz gmina Dobrzyniewo Duże (4,5 ha).

Uprawa konopi włóknistych prowadzona będzie wyłącznie na potrzeby przemysłów włókienniczego, chemicznego, celulozowo-papierniczego, spożywczego, kosmetycznego, farmaceutycznego, materiałów budowlanych oraz nasiennictwa.

Natomiast nie określono ogólnej powierzchni przeznaczonej pod uprawy maku w 2017 r. Taka działalność może być realizowana m.in. na podstawie umowy kontraktacji (producent rolny zobowiązuje się do wytworzenia i dostarczenia produktów określonego rodzaju kontraktującemu – drugiej stronie umowy, ten ostatni zaś zobowiązany jest do odebrania ich w umówionym terminie i do zapłacenia ceny) zawartej z podmiotem posiadającym pozwolenie marszałka województwa na prowadzenie skupu maku. Jednak do urzędu marszałkowskiego nie wpłynęła informacja o zapotrzebowaniu na prowadzenie uprawy właśnie tej rośliny.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl