Aktualności

Wróć

Upamiętniono ofiary Burego, w niedzielę będzie czczona jego pamięć

2021-02-27 15:43:32
W Hajnówce upamiętniono ofiary oddziałów Romualda Rajsa Burego. Narodowa Hajnówka będzie zaś upamiętniać Burego podczas niedzielnego rajdu.
Archiwum
W sobotę w Hajnówce odbyły sie uroczystości upamiętniające ofiary Romualda Rajsa Burego. Kameralne obchody zorganizowali m.in. mieszkańcy Hajnówki i Obywatele RP. W programie było nabożeństwo w cerkwi pw. św. Jana Chrzciciela do świętych męczenników podlaskich (ofiary oddziału Burego uznawane są przez Cerkiew prawosławną za świętych męczenników), zgromadzenie przed kościołem pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego, gdzie w poprzednich latach zaczynał się Marsz Żołnierzy Wyklętych oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na skwerze im. Dymitra Wasilewskiego.

W trakcie zgromadzeń policja apelowała o przestrzeganie dystansu społecznego oraz zasłanianie nosa i ust.

- W trakcie dwóch zgromadzeń, które odbyły się dziś w Hajnówce nie odnotowano zbiorowego zakłócenia porządku - poinformowała Edyta Wilczyńska z zespołu prasowego podlaskiej policji.

Jednak po zakończonym zgromadzeniu, które odbyło się na skwerze im. Dymitra Wasilewskiego w Hajnówce zatrzymane i doprowadzone do Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce zostały 4 osoby: 2 kobiety i 2 mężczyzn.

- Osoby te zostały zatrzymane w związku z odmową udzielenia funkcjonariuszom policji swoich danych osobowych. Po zakończeniu czynności w jednostce wszystkie osoby zostały zwolnione - informuje Edyta Wilczyńska.

Hajnówka była na oku policji głównie z uwagi na możliwość organizacji kontrzgromadzeń środowisk narodowych choć oficjalnie nie zgłoszono, tak jak w latach poprzednich, Marszu Żołnierzy Wyklętych. Wcześniej na jego tradycyjnej trasie zgłoszono kilkanaście innych zgromadzeń (ostatecznie odwołanych).

Organizacje nacjonalistyczne swoją główną manifestację planują w niedzielę. W programie jest przejechanie kolumną pojazdów około 20-kilometrowej trasy z Hajnówki do Narewki i składanie kwiatów w miejscach pamięci. Rajd samochodowy będzie prowadził zupełnie inną trasą niż tzw. rajd Burego.

W czasie tzw. rajdu Burego w styczniu i lutym 1946 r. wymordowano 79 mieszkańców południowej Białostocczyzny m.in. ze wsi Zaleszany i Puchły Stare, w tym kobiet i dzieci. Była to głównie ludność prawosławna pochodzenia białoruskiego. Większość historyków uznaje, że mordy te miały charakter ludobójstwa.

W sobotę MSZ Białorusi wydało oświadczenie ws. działań środowisk skrajnie prawicowych. Napisano w nim, że MSZ zdecydowanie potępia zamiar przeprowadzenia w Hajnówce marszu żołnierzy wyklętych.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl