Nauka

Wróć

Uniwersytet w Białymstoku opatentował kolejne wynalazki

2015-01-29 00:00:00
Naukowcy z Uniwersytetu w Białymstoku opatentowali kolejne dwa wynalazki. W sumie uczelnia ma ich już dziesięć.
UwB
Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej opatentował hydrazydowe żele polimerowe o właściwościach katalitycznych i sposób ich otrzymywania. Projekt został stworzony przez prof. Ryszarda Łaźnego z Wydziału Biologiczno-Chemicznego. Współpracowali z nim: dr Karol Wołosewicz, mgr Michał Rzepka i mgr Anna Mytnik.

Wynalazek ten ma na celu zminimalizowanie zanieczyszczeń podczas reakcji syntezy. W metodzie tej istotne jest również to, iż środowiskiem reakcyjnym może być woda, a nie rozpuszczalniki czy bezwodne reagenty, które szkodzą zarówno ludziom, jak i środowisku.
Prof. Ryszard Łaźny już wcześniej opatentował 3 inne wynalazki w dziecinie chemii.

Drugim opatentowanym ostatnio wynalazkiem jest uchwyt próbki kriostatu optycznego, który używany jest w badaniu magnetycznych nanostruktur. Ma on być wykorzystywany m.in. w medycynie, bioinżynierii, telekomunikacji, nanoelektryce czy optoelektronice. Uchwyt został stworzony przez prof. UwB dr hab. Mariana Stanisława Uba, dr Anetę Polewko-Klim oraz prof. UwB dr hab. Lubę Uba.

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej obecnie rozpatruje 15 kolejnych wniosków złożonych przez Uniwersytet w Białymstoku.
Justyna Kozicka
justyna.k@bialystokonline.pl