Nauka

Wróć

Uniwersytet Medyczny ma nowych profesorów. Kim są?

2024-10-17 10:30:01
Przybyło profesorów na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Zgodnie z postanowieniem prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 13 września, tytuły naukowe otrzymały dwie osoby. Zobacz, kim są.
UMB
Mirosław Kozłowski i Andrzej Mogielnicki z białostockiego Medyka otrzymali tytuły naukowe profesora. To bez wątpienia podnosi prestiż uczelni. Kim są nowi profesorowie?

Prof. Mirosław Kozłowski

Prof. dr hab. n. med. Mirosław Kozłowski jest od 2014 r. kierownikiem Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej UMB. Ukończył Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Białymstoku. Już w trakcie studiów należał do Koła Chirurgicznego, później był także wolontariuszem w Klinice Chirurgii Klatki Piersiowej, Serca i Naczyń Akademii Medycznej w Białymstoku. 

W 1997 r. Kozłowski zdobył tytuł doktora nauk medycznych w zakresie medycyny za pracę doktorską pt.:„Przydatność badań niektórych markerów nowotworowych /CA 19-9, CEA i SCC-Ag/ w rozpoznaniu i chirurgicznym leczeniu raka przełyku. 17 lat później uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk medycznych na podstawie cyklu publikacji pt.:Znaczenie prognostyczne wybranych czynników limfangiogennych, gęstości naczyń limfatycznych i nacieków z komórek nowotworowych w naczyniach limfatycznych u chorych na raka przełyku. Jest specjalistą chirurgii klatki piersiowej i chirurgii ogólnej.

Działalność naukowa nowego białostockiego profesora skupia się wokół problematyki raka przełyku, raka płuca, kliniki wybranych chorób narządów klatki piersiowej, chirurgii klatki piersiowej oraz badań nad nowymi punktami uchwytu działania substancji wazoaktywnych w naczyniach płucnych człowieka. Naukowiec może poszczycić się tym, że jest współautorem aż 90 publikacji. Był także kierownikiem oraz wykonawcą projektów badawczych finansowanych przez KBN/NCN, NCBiR, UMB oraz 3 międzynarodowych (,,The International Adjuvant Lung Cancer Trial (IALT), The International Adjuvant Lung Cancer Trial Biological Program (IALT-BIO), V Programu Ramowego Unii Europejskiej -European Union Early Lung Cancer Project).

Jest członkiem Towarzystwa Chirurgów Polskich, Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów - zasiada w komisji rewizyjnej, Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, The European Society of Thoracic Surgeons, The International Society for Diseses of the Esophagus i Klubu Torakochirurgów Polskich.

Prof. Andrzej Mogielnicki

Tytuł profesora otrzymał też Andrzej Mogielnicki, absolwent Wydziału Farmaceutycznego, który już w trakcie studiów rozpoczął pracę naukową w Zakładzie Farmakodynamiki.W 2004 uzyskał stopień doktora a w 2011 - doktora habilitowanego na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Do tego czasu pracował jako kierownik hurtowni farmaceutycznej i był odpowiedzialny za nadzorowanie procedur związanych z obrotem lekiem. W 2012 r. rozpoczął pracę w w Katedrze Farmakologii i Toksykologii Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie na etacie profesora nadzwyczajnego. Trzy lata później miał okazję odbycia 9-tygodniowego stażu szkoleniowo-naukowy na Uniwersytecie Stanforda w USA w ramach programu TOP500 poświęconemu komercjalizacji badań naukowych.

Profesor Mogielnicki skupia się na badaniach przedklinicznych związków chemicznych o potencjalnym działaniu terapeutycznym w zaburzeniach układu sercowo-naczyniowego i hemostazy. Może pochwalić się m.in. odkryciem nowych szlaków patofizjologicznych łączących układ renina-angiotensyna z zakrzepicą. Opracował także kopolimer wiążący heparynę. Jest współautorem 2 międzynarodowych patentów oraz 34 oryginalnych i 14 poglądowych artykułów naukowych.

Oprócz tego naukowiec jest członkiem farmaceutycznych, farmakologicznych i kardiologicznych towarzystw naukowych. Za wybitne osiągnięcia przyznano mu stypendium START dla młodych naukowców Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, zespołową nagrodę Ministra Zdrowia oraz liczne nagrody Rektora.
JK
24@bialystokonline.pl