Nauka

Wróć

Uniwersytet będzie sprawował pieczę nad jedną z licealnych klas. Obie strony skorzystają

2017-04-20 16:11:52
Wydział Biologiczno-Chemiczny UwB objął patronat nad klasą o analogicznym profilu w IV Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku. Projekt będzie realizowany od września i obejmie klasę I, czyli uczniów, którzy dopiero rozpoczną naukę.
MN
Współpraca IV Liceum Ogólnokształcące i Wydział Biologiczno-Chemiczny Uniwersytetu w Białymstoku trwa już od dłuższego czasu. Uczelnia organizuje np. zajęcia dla uczniów czy zaprasza ich na wykłady tematyczne. Teraz ta współpraca się zacieśni. W czwartek (20.04) podpisano porozumienie, na mocy którego wydział obejmie patronat nad klasą biologiczno-chemiczną, która rozpocznie naukę od następnego roku szkolnego.

Zwieńczenie współpracy

Główny cel współpracy to pogłębienie wiedzy uczniów oraz uatrakcyjnienie procesu kształcenia z biologii i chemii. Wsparcie zyska nie tylko młodzież, ale także nauczyciele z liceum, którzy będą mogli liczyć na pomoc akademików w realizacji założonego programu nauczania. Efektem patronatu ma być również integracja społeczności akademickiej i licealnej oraz ułatwienie uczniom wyboru ścieżki dalszego kształcenia.

- Wydział Biologiczno-Chemiczny UwB współpracuje z IV LO w Białymstoku od kilku lat. Dzisiejsze porozumienie to zwieńczenie tej współpracy. Dzięki patronatowi nad klasą biologiczno-chemiczną zacieśniamy nasze wzajemne relacje – mówiła podczas spotkania w IV LO prof. Beata Godlewska-Żyłkiewicz, dziekan Wydziału Biologiczno-Chemicznego.

Uczniowie będą mogli m.in. korzystać z zaplecza dydaktycznego i naukowego Instytutów Biologii i Chemii UwB, uczestniczyć w wybranych zajęciach wspólnie z żakami czy korzystać z konsultacji z kadrą naukowo-dydaktyczną, studentami oraz doktorantami. Będą mogli włączyć się w działalność funkcjonujących na wydziale kół naukowych i będą mieli pierwszeństwo w rezerwacji miejsc na organizowane na wydziale konferencje, warsztaty czy pokazy popularyzujące naukę. Naukowcy będą również prowadzić zajęcia w szkole.

Obopólna korzyść

Każdy uczeń klasy objętej patronatem, który weźmie udział w pełnym cyklu zajęć, kończąc szkołę, otrzyma certyfikat. Najlepsi licealiści będą mogli uczestniczyć w zajęciach terenowych prowadzonych przez pracowników wydziału w należącej do UwB Terenowej Stacji Doświadczalnej w Gugnach. Te zajęcia będą odbywały się w okresie wakacyjnym po ukończeniu drugiej klasy.

- Myślę, że dzięki temu nasi uczniowie rozwiną swoje zainteresowania, naukowe pasje. Będą mogli planować i realizować swoje własne badania. Istotny jest też sam kontakt ze środowiskiem akademickim i nowoczesną aparaturą naukową w kampusie. To wielka szansa dla naszych uczniów – ocenia Bożena Karpowicz, dyrektor IV LO w Białymstoku.

Ta współpraca to także okazja dla Uniwersytetu, który takimi działaniami może niejako wychować studentów. W ostatnim czasie jest to pierwszy taki projekt, chociaż podobne praktyki w przeszłości stosował choćby Wydział Filologiczny. Niewykluczone, że jeśli współpraca okaże się owocna, zostania ona rozszerzona na inne profile klas, a może nawet szkoły.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl