Nauka

Wróć

UNIVERS – na Politechnice uzyskasz europejski tytuł zawodowy

2020-02-06 14:15:05
Powinny powstać 24 uniwersytety europejskie, a w tej liczbie być może znajdzie się Politechnika Białostocka i uniwersytet pod nazwą UNIVERS, dający wiele możliwości rozwoju studentom, pracownikom oraz doktorantom. O wynikach projektu dowiemy się w lipcu. UNIVERS mógłby ruszyć już w październiku 2020 roku.
Ewa Reducha-Wiśniewolska
8 uczelni, 85 tys. studentów, 1 cel

Politechnika Białostocka przystąpiła do międzynarodowego konsorcjum UNIVERS, łączącego 8 uczelni z różnych części Europy, ukierunkowanego na innowacje, rozwój, wymianę dobrych praktyk i mobilność. Celem stworzonego konsorcjum jest złożenie wniosku w konkursie na Uniwersytet Europejski finansowany ze środków Unii Europejskiej (maksymalnie 5 mln euro). Jego wyniki będą znane w lipcu.

Wspomniane 8 partnerskich uczelni to: University of Perpignan (Francja), Université of Girona (Hiszpania), University of Lleida (Hiszpania), Technische Universität Chemnitz (Niemcy), University of Ruse (Bułgaria), University of Craiova (Rumunia), Rezeknes Academy of Technology (Łotwa) oraz Politechnika Białostocka (Polska).

Liderem konsorcjum jest University of Perpignan z Francji. Wszystkie uczelnie znajdują się na terenach przygranicznych, stąd nazwa konsorcjum UNIVERS – European Cross Border University.

- Pierwsza próba stworzenia takiego uniwersytetu była w zeszłym roku, kiedy to 2 zespoły – hiszpańsko-francuski i bułgarsko-rumuński – zgłosiły podobne propozycje, ale mimo uzyskiwania wysokiej punktacji, zabrakło im uniwersalności – wiadomo, że jeden region nie może być wzorem dla całej Europy – mówi prof. dr hab. inż. Lech Dzienis, rektor Politechniki Białostockiej. - W tym roku nastąpiło połączenie sił. Te dwa zespoły zostały uzupełnione przez trzeci region – niemiecko-polsko-łotewski – i sądzimy, że teraz już w komisji europejskiej projekt zdobędzie uznanie, by taki uniwersytet mógł powstać – dodaje.

Politechnika przyjrzy się wszystkim ofertom kształcenia

Idea europejskiego uniwersytetu to też stworzenie kampusu europejskiego umożliwiającego swobodny przepływ studentów i kadry.

- W grę wchodzi realna mobilność studentów, ale też i wirtualna. Tę mobilność realną zamierzamy zrealizować poprzez wzmocnienie mobilności w ramach istniejących programów kształcenia. Wirtualną będziemy rozwijać, korzystając z nowoczesnych metod kształcenia w ramach projektu – wyjaśnia dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, prorektor ds. współpracy międzynarodowej.

Projekt UNIVERS bardzo duży nacisk kładzie na edukację i kształcenie studentów. W każdym kraju jest inny system, inna jakość kształcenia, toteż projekt zakłada zunifikowanie wszystkiego i utworzenie jednego, wspólnego systemu kształcenia.

- Jako Politechnika Białostocka jesteśmy odpowiedzialni za jeden z 8 pakietów, dotyczący kształcenia. W pierwszej kolejności naszym zadaniem będzie porównanie i sprawdzenie oferty wszystkich 8 uczelni. W drugiej zaproponowanie nowych, europejskich systemów kształcenia w ramach tzw. european degree – przedstawia dr hab. inż. Iwona Skoczko, prof. PB, prorektor ds. kształcenia.

Jednocześnie będzie konieczne ustalenie nowych zasad dyplomowania, zarówno na poziomie licencjackim, jak i magisterskim, oraz inżynierskim - w przypadku uczelni technicznych.

- Będziemy pracować nad nowymi narzędziami edukacyjnymi, jak wprowadzany bardzo powoli do Polski tzw. lifelong learning, czyli uczenie się przez całe życie, oraz przygotowanie do wprowadzonego w Europie i USA tzw. edukacji 4.0, która jest następstwem rozwoju zarówno edukacji, jak i przemysłu 4.0 – dodaje Iwona Skoczko.

Rozwój dla studentów, pracowników, doktorantów

Ważnym elementem UNIVERS jest stworzenie niepowtarzalnej okazji do rozwoju badań naukowych w aspekcie międzynarodowym

- Zarówno nasi pracownicy, jak i studenci oraz doktoranci dostaną możliwość dostępu do infrastruktury naukowo-badawczej wszystkich 7 partnerów w Uniwersytecie Europejskim, co stwarza możliwość robienia badań na poziomie europejskim – mówi dr hab. inż. Joanna Ejdys, prof. PB, prorektor ds. rozwoju.

Jednym z elementów projektu jest nadanie międzynarodowego charakteru dotychczas realizowanej współpracy w triadzie nauka – biznes – administracja.

- Nasze relacje, które najczęściej mamy bardzo dobre w układzie regionalnym, będą mogły być rozwinięte o współpracę z instytucjami biznesu, administracji, ale reprezentujących inne kraje – dodaje Joanna Ejdys.

European degree – jeden tytuł otworzy drzwi

Dostęp do UNIVERS jest przewidziany dla minimum 50% studentów oraz nieograniczony dla pracowników i badaczy. Główny nacisk jest położony na platformy wirtualne i nowe platformy, które będą wytworzone w ramach projektu.

Po jego ukończeniu będzie można uzyskać jeden dyplom na poziomie Europy, czyli tzw. european degree.

- To całkowicie nowy element w europejskim systemie edukacji. Wspólny dyplom, który będzie uznawany z założenia w każdym systemie w Europie – przedstawia Iwona Skoczko.

Nie zostało jeszcze ustalone, czy kierunki, które są teraz, zostaną przeformatowane czy powstaną całkowicie nowe, dlatego pierwszym krokiem jest podjęcie działań w kierunku ustalenia różnic i podobieństw, których ustaleniem zajmie się Politechnika Białostocka.

- Może się okazać, że będziemy proponować powstanie zupełnie nowych kierunków, których teraz nie ma na żadnej innej uczelni, a może będziemy adaptować te, które mamy - przedstawia dr hab. inż. Iwona Skoczko.

W ubiegłym roku w pierwszym konkursie European Universities powołanych zostało 17 sieci Uniwersytetów Europejskich reprezentowanych przez ponad 100 instytucji szkolnictwa wyższego. Wśród nich znalazło się 5 polskich uczelni: Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski.
Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.r@bialystokonline.pl