Kultura i Rozrywka

Wróć

Unikalny artysta, tango i fotografia. Czas na nowe wystawy

2018-01-18 14:15:25
Centrum im. Ludwika Zamenhofa, Opera i Filharmonia Podlaska i Galeria im. Sleńdzińskich przy ul. Wiktorii - w tych miejscach można będzie oglądać ciekawe wystawy. Wernisaże zaplanowano w najbliższy piątek i sobotę.
Muzeum Teatralne, Teatr Wielki Opera Narodowa
Mikalojus Konstantinas Čiurlionis w CLZ

Mikalojus Konstantinas Čiurlionis (1875-1911) to litewski malarz i kompozytor, unikalny twórca w historii Europy, z uwagi na różnorodność swojej twórczości porównywany z mistrzami renesansu.

W ciągu trwającego zaledwie 10 lat okresu twórczości napisał około czterystu utworów, w tym dwa wielkoformatowe poematy symfoniczne, uwerturę, dwie sonaty fortepianowe, kwartet smyczkowy i kantatę na chór i orkiestrę. W tym samym czasie, nie przerywając twórczości muzycznej, namalował ponad trzysta obrazów, pisał poezję i prozę, jednocześnie znajdując czas na fotografię artystyczną.

Notatki z lat studiów w warszawskim Instytucie Muzycznym wykazują jego zainteresowanie geologią i historią, chemią i geometrią, fizyką i astronomią, astrologią i mitologią starożytną, językami martwymi i nowoczesnymi, filozoficznymi ideami starożytności i nowoczesności, religiami wschodnimi i zachodnimi. Z drugiej zaś strony zaangażowanie M.K.Čiurlionisa w litewskie odrodzenie narodowe ukazuje go jako twórcę romantycznego.

Wystawa zostanie otwarta z okazji obchodzonego w 2018 r. 100-lecia odzyskania przez Litwę niepodległości. Wernisaż odbędzie się w piątek (19.01) w Centrum im. Ludwika Zamenhofa o godz. 18.00.

Szczegóły: Mikalojus Konstantinas Čiurlionis - wystawa

Polska w rytmie tanga w Operze

Opera i Filharmonia Podlaska otwiera wystawę Polska w rytmie tanga, organizowaną we współpracy z Muzeum Teatralnym w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej i Fundacją Kulturo. To niepowtarzalna okazja do spotkania z historią i magią jednego z najpopularniejszych rytmów dwudziestolecia międzywojennego. Wernisaż uświetni pokaz tanga w wykonaniu Bartosza Statkiewicza i Katarzyny Charkiewicz.

Dodatkową atrakcją będą towarzyszące wystawie międzypokoleniowe warsztaty tanga, które poprowadzi rodowity Argentyńczyk. Będą mogły w nich uczestniczyć wszystkie zainteresowane osoby - bez względu na wiek. Mile widziane będą również osoby niewidome. Warsztaty odbędą się w sobotę (20.01) o godz. 11.00. Liczba miejsc jest ograniczona - darmowe wejściówki będą do odbioru w kasach OiFP.

Wernisaż wystawy zaplanowano w piątek (19.01) o godz. 17.00 w sali wystawowej OiFP-ECS.

Szczegóły: Wystawa Polska w rytmie tanga

Zofia Chomętowska. Drobiazgi przy ul. Wiktorii

Archiwum Zofii Chomętowskiej, jednej z ważniejszych fotografek dwudziestolecia międzywojennego, od 2010 r. znajduje się w opracowaniu Fundacji Archeologia Fotografii. W ogromnym zbiorze liczącym blisko 6500 klatek negatywów i 4500 pozytywów - zachowały się tylko nieliczne odbitki o charakterze wystawowym. Ekspozycja Drobiazgi prezentuje wybór kilkudziesięciu z nich. Fotografie z lat 1928-1933 pokazują rodzinny majątek artystki w Porochońsku. W zbiorze znalazły się też liczne zdjęcia krajobrazowe w estetyce piktorialnej, wykonane małoobrazkową Leicą, oraz fotografie dokumentujące życie okolicznych mieszkańców.

Prezentacji towarzyszyć będzie pokaz filmu Ja kinuję. To unikatowy materiał gromadzący fragmenty filmów Chomętowskiej z końca lat 20., odsłaniający prywatne życie artystki, jej rodziny i przyjaciół. Komentarz do filmu napisał Mikołaj Łoziński, tekst przeczytała Julia Staniszewska.

Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę (20.01) o godz. 17.00 w Galerii im. Sleńdzińskich przy ul. Wiktorii 5.

Szczegóły: Zofia Chomętowska. Drobiazgi
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl