Kultura i Rozrywka

Wróć

Unikalne wydawnictwo. Historia Bielska Podlaskiego przypomniana

2018-01-23 14:03:06
W Centrum im. Ludwika Zamenhofa odbędzie się promocja Księgi pamięci Żydów Bielska Podlaskiego. To jedna z ważniejszych publikacji, jakie mówią o historii tego miasta.
materiały organizatora
Autorami Księgi pamięci Żydów Bielska Podlaskiego było ponad 60 dawnych żydowskich mieszkańców, którzy po wojnie spisali wspomnienia o swoim rodzinnym mieście, nie istniejącym już w tym kształcie, w jakim je znali. Księga została wydana oryginalnie w Tel Awiwie w 1975 r. przez dwie organizacje bielskich Żydów - Ziomkostwo Bielskie w Izraelu oraz United Bielsker Relief w Stanach Zjednoczonych. 700-stronicowa publikacja powstała w językach jidysz, hebrajskim oraz angielskim.

Księga pamięci Żydów Bielska Podlaskiego jest jedną z 540 ksiąg pamięci dotyczących miejscowości znajdujących się w granicach II Rzeczypospolitej. Zaczęły one powstawać po II wojnie światowej, a intencją ich twórców było dać możliwie pełny obraz dawnego życia żydowskiego we wszystkich jego przejawach oraz opowiedzieć o Zagładzie. Autorów łączyło pochodzenie z jednej miejscowości i wspólny zamiar - zachowanie pamięci o ich małej ojczyźnie dla przyszłych pokoleń. Badacze ksiąg pamięci uznają je za bardzo cenne, choć zwykle nie w pełni doceniane źródło.

Publikacja przedstawia bardzo szerokie spektrum życia społecznego, religijnego, ekonomicznego i kulturalnego miasta, w który Żydzi czuli się współgospodarzami i które postrzegali jako swój dom. Oddzielne bloki tematyczne dotyczą Zagłady, życia po wojnie oraz przedstawiają sylwetki wybranych bielszczan zmarłych po wojnie w Izraelu.

Polska wersja księgi jest pełnym przekładem oryginalnego wydania, uzupełnionym dodatkowo o sześć tekstów. Zostały one napisane na prośbę redaktorów polskiego wydania w ciągu ostatnich kilku lat przez dawnych żydowskich mieszkańców miasta lub ich potomków. W jednym przypadku jest to obszerny fragment niepublikowanego wcześniej manuskryptu wspomnień bielszczanina mieszkającego w Stanach Zjednoczonych.

Gośćmi promocji w CLZ będą współredaktorzy polskiego wydania Księgi pamięci Żydów Bielska Podlaskiego - Wojciech Konończuk i Doroteusz Fionik.

Spotkanie odbędzie się w piątek (26.01), początek o godz. 18.00.

Szczegóły: Księga pamięci Żydów Bielska Podlaskiego
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl