Aktualności

Wróć

Unikaj tych błędów, bo możesz nie dostać 500+

2023-06-01 10:50:49
Niepoprawnie wypełniony wniosek trzeba zweryfikować, wyjaśnić, co znaczenie wydłuża czas załatwienia sprawy i może opóźnić wypłatę świadczenia.
Pixabay
Od 1 lutego ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie 500+ na nowy okres świadczeniowy, który rozpoczął się 1 czerwca i potrwa do 31 maja 2024 r. Pierwsze wypłaty ruszą w czerwcu i trafią do osób, które do końca kwietnia złożyły prawidłowy i kompletny wniosek. Zdarzają się niestety sytuacje, że z powodu błędów pojawiających się we wnioskach wypłata świadczenia może się opóźnić.

– Najczęściej pojawiającym się błędem jest złożenie dwóch wniosków przez obojga rodziców na to samo dziecko. Warto przypomnieć, że świadczenie otrzyma tylko jeden z nich. Jeśli rodzice mieszkają razem i wychowuje dziecko wspólnie, wówczas 500 plus otrzyma ten rodzic, który złożył wniosek jako pierwszy. A jeśli rodzice nie mieszkają razem, to świadczenie przysługuje temu, z którym zamieszkuje dziecko. Rodzinne świadczenie wychowawcze może przysługiwać obojgu rodzicom tylko w jednej sytuacji, gdy sprawują nad dzieckiem opiekę naprzemienną. Wówczas środki dzielone są na dwie równie części i każdy z nich otrzyma po 250 zł – informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie podlaskim.

Kolejnymi, często popełnianym błędami we wnioskach o 500+ są literówki. Zdarza się, że opiekun nieprawidłowo wpisze numer PESEL dziecka, czy poda błędny numer rachunku bankowego.

Przypominamy, że wnioski można składać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych tylko elektronicznie, m.in.: za pośrednictwem aplikacji mZUS, Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej i portalu Emp@tia. Środki z programu są wypłacane bezgotówkowo na wskazany numer rachunku bankowego.

- Dla osób, które złożyły w ostatnich tygodniach wniosek o 500+ terminy wypłaty nie powinny się zmienić. Inaczej może być w przypadku rodziców, którzy wniosek wyślą w czerwcu lub w lipcu. ZUS będzie dla nich wyznaczał najbliższe, możliwe terminy wypłat, które nie zawsze mogą się pokrywać z obecnymi datami przelewów – wyjaśnia rzeczniczka.

ZUS zajmuje się wypłatą 500+ od początku 2022 r. Rodzice i opiekunowie złożyli na poprzedni okres świadczeniowy 5 mln wniosków dotyczących 7,4 mln dzieci. W województwie podlaskim wpłynęło 137 tys. wniosków na 211 tys. dzieci.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl