Unijni eksperci rozmawiali w Białymstoku o energii odnawialnej
Podczas dzisiejszego (28.06) spotkania przedstawiciele gmin wiejskich mogli przekonać się, że odnawialne źródła energii (oze) są dla nich szansą na rozwój.
sxc.hu
Tematem rozmów było wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i ochrona środowiska w kontekście nowego rozdania funduszy UE w latach 2014-2020. Dlaczego jest to ważne? Unia Europejska zakłada nie tylko redukcję emisji dwutlenku węgla. Do 2020 r. aż 20% energii w Europie ma pochodzić ze źródeł odnawialnych. Podlaskie również będzie musiało wnieść swój wkład w realizację tego celu.
- Podejście Unii Europejskiej do spraw energetyki to nowa rewolucja przemysłowa, oparta właśnie na oze - powiedział Lutz Ribbe dyrektor biura ds. polityki ochrony przyrody w fundacji Ekonatur i członek Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego. I dodał: - Od 2014 roku unijne pieniądze będą równie intensywnie wspierać sektor energetyczny, jak obecnie wspierają inwestycje w infrastrukturę. Trzeba wykorzystać tę szansę.
Lutz Ribbe i Michel Seiffert, dyrektor w Niemieckim Centrum Badania Biomasy, podzielili się doświadczeniami swojego kraju w zakresie korzystania z oze, a zwłaszcza biogazowni. Okazuje się, że w Niemczech działa ponad 7 tys. biogazowni, które łącznie produkują ponad 3 tys. MW energii - tyle co trzy elektrownie atomowe. Co ciekawe, aż połowa instalacji związanych z produkcją energii elektrycznej z oze znajduje się w rękach prywatnych, głównie rolników.
Taki model ma szansę sprawdzić się również w Podlaskim. - Ważne jest, aby na oze zarabiali przede wszystkim mieszkańcy regionu, a nie wielkie koncerny - powiedział Daniel Górski, dyrektor Departamentu Zarządzania RPO. - W nowym programie dla województwa podlaskiego na lata 2014-2020 będziemy finansować inwestycje w oze. Ale z pieniędzy można korzystać już teraz. W tym roku ogłosimy jeszcze trzy konkursy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, w tym na instalację kolektorów słonecznych - poinformował zebranych dyrektor Górski.
W spotkaniu wziął udział także prof. Piotr Banaszuk z Politechniki Białostockiej. Podsumowując spotkanie, Lutz Ribbe zwrócił się do podlaskich samorządowców, aby dokładnie sprawdzili, w których gminach i powiatach można wykorzystać konkretne źródła energii odnawialnej.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl)