UNICEF i białostoccy studenci na Gwiazdkę
W dniach 5-11 grudnia 2005 roku na Uniwersytecie w Białymstoku, Akademii Medycznej i Politechnice Białostockiej stanął stoiska UNICEF, na których studenci - wolontariusze będą sprzedawać kartki, świece i inne gadżety, z których dochód zostanie przeznaczony na pomoc najmłodszym obywatelom świata, czekającym na szybką pomoc.
To już kolejna akcja UNICEF, która ma pomóc w zbiórce pieniędzy na pomoc dzieciom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Szczególnie ważne znaczenie zawsze odgrywała walka o poprawę dostępu do opieki zdrowotnej i edukacji.
W tym roku do akcji przyłączyło się kilkaset osób w 12 największych ośrodkach akademickich całej Polski.
- Spotkało mnie wielkie szczęście, że udało mi się urodzić tutaj - w Polsce, w Białymstoku. Moje życie jest znacznie prostsze niż mojego rówieśnika z Bangladeszu czy Angoli. Nie jestem w stanie pomóc im samemu, ale mogę się zaangażować w tą akcję i stać się częścią całego zespołu, który postawił sobie wspólny cel do realizacji - mówi Grzegorz Więcko - na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu w Białymstoku akcję będzie prowadził wspólnie z kolegami i koleżankami z Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów AIESEC.
Na stoiskach na Wydziale Ekonomicznym, Wydziale Prawa, Wydziale Pedagogiki Uniwersytetu w Białymstoku, na Akademii Medycznej oraz na wydziałach Politechniki Białostockiej będzie można kupić najróżniejsze przedmioty, które świetnie nadają się na świąteczne podarunki - od prostych kartek pocztowych, poprzez terminarze i kalendarze, aż po koszulki, maskotki i gry dla dzieci. Dochód ze sprzedaży przedmiotów zostanie przeznaczony na pomoc najbiedniejszym dzieciom na całym świecie.
Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF jest organizacją, która aktywnie działa w ponad 160 krajach, walcząc o prawa każdego dziecka do zdrowia, edukacji, równości i ochrony. Dzięki działaniom UNICEF i pomocy naszych partnerów:
- każdego roku ratujemy przed śmiercią 7 milionów dzieci,
- szczepieniami objętych jest około 80% dzieci (w porównaniu do 20% w latach osiemdziesiątych) - co pozwala uratować prawie 3 miliony dzieci rocznie,
- w ostatnim dziesięcioleciu 900 milionów ludzi otrzymało dostęp do wody pitnej, a co się z tym wiąże, szansę na przeżycie.