Aktualności

Wróć

Unia stawia na spójność. Szuka kogoś, kto to rozpromuje

2019-11-14 09:34:34
Od 70 do 300 tys. euro może otrzymać podmiot, który w swojej działalności będzie promował politykę spójności Unii Europejskiej.
pixabay.com
Wyrównanie warunków

Do 10 grudnia można przesyłać wnioski o dofinansowanie działalności polegającej na działaniach promujących politykę spójności UE. Ważne jest jednak, żeby przy tym jednocześnie zostało zachowane poszanowanie niezależności redakcyjnej zaangażowanych podmiotów. Komisja Europejska zamierza wyłonić potencjalnych beneficjentów i przyznać im granty finansowe.

Polityka spójności to główna polityka inwestycyjna Unii Europejskiej. Zapewnia ona korzyści wszystkim regionom i miasto w UE oraz wspiera wzrost gospodarczy, tworzenie miejsc pracy, konkurencyjność przedsiębiorstw, zrównoważony rozwój czy ochronę środowiska.

Celem UE jest umacnianie spójności społecznej, gospodarczej i terytorialnej, natomiast głównymi celami wspomnianego wyżej projektu jest:
- promowanie i ułatwianie lepszego zrozumienia roli polityki spójności we wspieraniu wszystkich regionów UE;
- zwiększanie wiedzy na temat projektów finansowanych przez UE – w szczególności za pośrednictwem polityki spójności – oraz ich wpływu na życie mieszkańców;
- upowszechnianie informacji, zachęcanie do otwartego dialogu na temat polityki spójności, jej rezultatów, jej roli w realizowaniu priorytetów politycznych UE oraz jej przyszłości;
- zachęcanie do uczestnictwa obywatelskiego w sprawach związanych z polityką spójności oraz ułatwianie udziału obywateli w wyznaczaniu priorytetów na przyszłość tej polityki.

Prawie 50 milionów na promocję

Ze składania wniosków wykluczone są osoby fizyczne, mogą to jednak zrobić takie podmioty jak:
- organizacje medialne/agencje informacyjne (telewizja, radio, prasa, media internetowe, nowe media, połączenie różnych mediów);
- organizacje non-profit;
- uczelnie i instytucje edukacyjne;
- ośrodki badań naukowych i ośrodki analityczne;
- stowarzyszenia o znaczeniu europejskim;
- podmioty prywatne;
- organy publiczne (krajowe, regionalne i lokalne) zarejestrowane w państwie członkowskim UE.

Całkowity budżet w ramach niniejszego konkursu to 48 mln euro (40 mln euro na działanie pierwsze i 8 mln euro na działanie drugie). Kwota dotacji będzie wynosić od 70 do 300 tys. euro, ale nie może przekraczać 80% kosztów kwalifikowanych danego programu. Maksymalny okres realizacji projektów wynosi 12 miesięcy.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl