Umowy o dzieło cieszą się dużą popularnością. Jak wypada nasz region?
Tylko w pierwszym półroczu do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych 51 tys. podmiotów zgłosiło umowy o dzieło. W całym kraju przekazano 610,4 tys. formularzy RUD, na których zgłoszono 850,7 tys. umów o dzieło.
pixabay.com
Jak wykazują statystyki ZUS, umowy w pierwszym półroczu 2023 r. były zawierane zazwyczaj na jeden i na osiem dni. W sumie aż 51 tys. podmiotów zgłosiło do ZUS umowy o dzieło i było ich ponad 850 tys.
- Już od ponad dwóch lat płatnik składek lub osoba fizyczna o zawarciu umowy o dzieło musi poinformować ZUS. Nie każdą jednak umowę trzeba zgłaszać. Do ZUS-u nie należy przekazywać zgłoszeń umów o dzieło zawartych z własnym pracownikiem, wykonywanych na rzecz własnego pracodawcy, ale zawartych z innym podmiotem, a także zawartych z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą na wykonywanie przez nie usług, które wchodzą w zakres prowadzonej działalności- informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podlaskim.
Jak zgłasza się umowy o dzieło?
Podmiot, który chce zgłosić umowę o dzieło, musi przekazać informację na formularzu RUD, na którym są wpisane dane firmy, wykonawcy, data rozpoczęcia i zakończenia oraz jej przedmiot. Formularz można zgłosić w formie papierowej bezpośrednio w urzędzie lub elektronicznej za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).
Dzięki rejestrowaniu umów o dzieło, możliwe jest sprawdzanie np. w których branżach pojawiają się najczęściej. Można prowadzić wiele analiz i badań. Prowadzony rejestr uwzględnia cechy takie jak wiek wykonawców, czy okres zawieranych umów. Zebrane dane mogą być także bardzo przydatne, jeśli chodzi o budowanie polityki gospodarczej związanej z rynkiem pracy.
- Jak wynika z zebranych przez ZUS danych największa liczba zgłoszeń dokonywanych jest za pośrednictwem kanału PUE, co świadczy o znacznym stopniu elektronizacji kontaktów płatników składek z Zakładem. Umowy zgłaszane są do ZUS przede wszystkim przez płatników składek. Najczęściej są to podmioty prowadzące działalność naukową i techniczną oraz w zakresie informacji i komunikacji, zgłaszające do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego nie więcej niż 9 ubezpieczonych, a ich siedziba mieści się w województwie mazowieckim. Umowy o dzieło w większości przypadków zawierane są na okresy nie dłuższe niż 9 dni - informuje Krupicka.
Co ciekawe, jak wynika z zebranych danych, najwięcej płatników, zgłaszających umowy o dzieło, ma nie więcej niż 9 ubezpieczonych. W sumie takich płatników było 26 884. Dla porównania najmniejsza grupa płatników składek zgłaszających umowy o dzieło miała więcej niż 250 ubezpieczonych. Takich płatników było 1817.
Branże, które najczęściej korzystają z umów o dzieło
Okazuje się, że najwięcej płatników składek, którzy zgłaszali uowy o dzieło, należało do sekcji M, czyli prowadzących działalność profesjonalną, naukową i techniczną. Na drugiej pozycji znalazła się sekcja C, a więc przetwórstwo przemysłowe, a za nią R - działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją.
Najwięcej podmiotów, które w tym roku zgłosiły umowy o dzieło, jest z województwa mazowieckiego, najmniej - opolskiego. Podlaskie zajęło 12. pozycję w tym rankingu.
- Wyraźne różnice pomiędzy województwami widać w liczbie zgłoszonych umów o dzieło
w przeliczeniu na 10 tys. płatników składek. Najwięcej umów o dzieło na 10 tys. płatników składek zgłoszono w województwie śląskim – 8150 oraz w województwie mazowieckim – 7927. Najmniej umów o dzieło zgłoszono w województwie warmińsko-mazurskim – 855 na 10 tys. płatników składek. W województwie podlaskim było to 1232 umowy - informuje rzeczniczka.
Analiza danych pokazuje, że umowy o dzieło najczęściej były zawierane z osobami w wieku 30-39 lat. Częściej byli to panowie niż panie. Jeśli chodzi o cudzoziemców, to największą grupę stanowili obywatele Ukrainy (43,64 proc.) i Białorusi (21,96 proc.)
Redakcja
24@bialystokonline.pl