Umowa z BGK. Będą pieniądze m.in. dla spółdzielni mieszkaniowych, firm i bezrobotnych
Województwo podlaskie z pomocą Banku Gospodarstwa Krajowego uruchomi środki unijne. Wsparcie finansowe otrzymają przedsiębiorcy i spółdzielnie mieszkaniowe na modernizację energetyczną oraz osoby bezrobotne na rozpoczęcie działalności gospodarczej.
Dorota Mariańska
Umowa z BGK
We wtorek (29.11) zarząd województwa podlaskiego podpisał z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowę, na mocy której zostanie uruchomiony program wsparcia pieniężnego w formie pożyczek i inwestycji kapitałowych finansowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Trafią one do przedsiębiorców, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych oraz do osób bezrobotnych.
Umowa (jej wartość to blisko 267 mln zł) to pierwszy krok. Zanim środki dotrą do zainteresowanych podmiotów i osób, BGK wyłoni profesjonalnych pośredników finansowych (mogą to być fundusze pożyczkowe, banki, instytucje otoczenia biznesu), którzy zajmą się udzielaniem wsparcia.
- To jest inwestycja w nasz region, naszych przedsiębiorców, nasze spółdzielnie mieszkaniowe. Dla naszych przedsiębiorców jest to nie lada gratka. Zwiększy się konkurencyjność, pojawią się miejsca pracy. Poza tym spółdzielnie mieszkaniowe będą mogły, mówiąc kolokwialnie, docieplić bloki - mówi wicemarszałek Maciej Żywno.
Kto z tego skorzysta?
Wspomniani pośrednicy udzielą wsparcia na określone cele. Przedsiębiorcy będą mogli otrzymać środki m.in. na technologie informacyjno-komunikacyjne, inwestycje mające na celu poprawę efektywności energetycznej i wytwarzanie energii z odnawialnych źródeł czy modernizację energetyczną budynków.
Natomiast spółdzielnie mieszkaniowe z większości obszaru woj. podlaskiego (z wyłączeniem m.in. Łomży i Suwałk) oraz towarzystwa budownictwa społecznego sfinansują sobie, dzięki pomocy, modernizacje energetyczne budynków mieszkaniowych wielorodzinnych, wymienią wyposażenie tych obiektów na energooszczędne czy też przeprowadzą audyty energetyczne w sektorze mieszkaniowym.
Ze środków skorzystają także osoby od 30. roku życia: bezrobotne, poszukujące pracy i nieaktywne zawodowo. Będą to pieniądze na rozpoczęcie działalności gospodarczej.
Podobne umowy zawarły z BGK już woj.: pomorskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie i łódzkie. Z naszym regionem porozumienie zostało zawarte na okres od listopada 2016 tego roku do grudnia 2023 r.
- Ta kwota, która widnieje na umowie, to nie wszystko. Ten model opiera się o rekrutowanie pośredników finansowych, którzy mają możliwość rozszerzenia finansowego. W konsekwencji, jeśli będziemy sprawnie pracować, to możliwość kilkukrotnego obracania tymi środkami spowoduje, że kwota będzie o wiele większa, a potem środki przejdą do wyłącznego dysponowania przez samorząd województwa. Zatem realna kwota będzie wyższa niż to, co jest na umowie - wyjaśnia Przemysław Cieszyński, prezes BGK.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl