Aktualności

Wróć

Umowa podpisana. W gminie Perlejewo powstanie ośrodek dla osób niepełnosprawnych

2020-12-29 13:04:34
W gminie Perlejewo ma powstać centrum opiekuńczo-mieszkalne dla osób z niepełnosprawnościami. Inwestycja kosztować będzie niemal 3 mln zł. Otwarcie budynku zaplanowane jest na styczeń 2023 r.
Malwina Witkowska
Umowa podpisana

We wtorek (29.12) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz wójt gminy Perlejewo Jakub Wierzbicki podpisali umowę na utworzenie centrum opiekuńczo-mieszkalnego w Perlejewie (powiat siemiatycki).

- Zgodnie z założeniami programu, takie placówki są przeznaczone dla osób niepełnosprawnych ze znacznym lub umiarkowanym stopniem – informuje wojewoda.

Obiekt ma powstać w centrum Perlejewa na powierzchni gminnej ok. 60 arów. Będzie łączyć możliwość pobytu dziennego oraz całodobowego.

- Powstawanie takich placówek, w szczególności w mniejszych miejscowościach jest koniecznym uzupełnieniem możliwości aktywizacyjnych. Ośrodek łączy w sobie aktywizację społeczną, zawodową i zdrowotną osób niepełnosprawnych - podkreśla Bohdan Paszkowski.

Sytuacja mieszkańców

Pomysł utworzenia centrum opiekuńczo-mieszkalnego poparty był wcześniejszą analizą sytuacji niepełnosprawnych mieszkańców gminy Perlejewo.

- Wyniki były niepokojące, ponieważ znaczna część społeczeństwa jest dotknięta tematem niepełnosprawności, czy to w sposób bezpośredni, czy pośredni jako opiekunowie lub rodziny osób z niepełnosprawnościami. Na podstawie analizy podjąłem decyzję o przygotowaniu koncepcji centrum opiekuńczo-mieszkalnego - stwierdza wójt gminy Perlejewo Jakub Wierzbicki.

Jedna część budynku będzie przeznaczona na pobyt dzienny dla 15 osób, które rano będą przywożone, a po południu będą wracać do swoich domów.

- W placówce otrzymają niezbędne wsparcie, również medyczne takie jak psychoterapia, rehabilitacja czy fizjoterapia. W drugiej części budynku będą się znajdować 3 mieszkania dla osób niepełnosprawnych, które potrzebują opieki całodobowej - informuje wójt.

W ośrodku będzie również zatrudniany wykwalifikowany personel. Cały budynek zostanie odpowiednio dostosowany do osób z niepełnosprawnościami.

To nie pierwszy taki ośrodek w regionie

Placówki powstają przy wsparciu Funduszu Solidarnościowego w ramach programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Centra opiekuńczo-mieszkalne.

- W programie są przewidziane 2 moduły. Jednym z nich jest utworzenie takiej placówki poprzez zaadaptowanie istniejącego już budynku lub wybudowanie, tak jak w przypadku gminy Perlejewo budynku od podstaw - mówi wojewoda. - Dotychczas w naszym województwie zawarta była w maju pierwsza umowa na powstanie takiej placówki. Teraz kolejna gmina przystąpi do tego programu - dodaje.

Pierwsza umowa została zawarta pomiędzy wojewodą podlaskim a burmistrzem Łap Krzysztofem Gołaszewskim. Ośrodek ma powstać do końca 2021 r. w miejscowości Daniłowo Duże (powiat białostocki).

- W układzie ogólnokrajowym dotychczas wnioski z naszego województwa wyróżniają się i ilością i skutecznością ich składania. Ministerstwo Rodziny zaakceptowało w skali ogólnokrajowej 26 wniosków z 11 województw. My mamy póki co zaakceptowane 3 wnioski - informuje Bohdan Paszkowski.

Trzecim zaakceptowanym wnioskiem jest gmina Drohiczyn. W procedurze ministerialnej są dwa kolejne wnioski – miasto Suwałki i gmina Mielnik.

Rozpoczęcie prac nad utworzeniem ośrodka w Perlejewie planowane jest na II połowę roku 2021. Natomiast obiekt ma rozpocząć działalność na początku 2023 r. Inwestycja będzie kosztować około 2,8 mln zł.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl