Ulicami miasta przeszedł Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Dziś (1 marca) obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji przez cały dzień w Białymstoku odbywały się różne wydarzenia.
PG
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
W Białymstoku uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się salwą honorową. Na cmentarzu wojskowym przy ul. 11 Listopada władze województwa oraz kombatanci uczcili żołnierzy podziemia niepodległościowego.
W Parku Konstytucji 3 Maja odbyła się 8. edycja Biegu Tropem Wilczym, a w samo południe prezydent Białegostoku wziął udział w uroczystościach pod pomnikiem Danuty Siedzikówny Inki na białostockich Plantach.
Marsz ku pamięci Armii Wyklętej
Natomiast o godz. 17.30 wyruszył marsz organizowany przez Młodzież Wszechpolską i środowiska kibicowskie. Wcześniej oprócz organizatorów, głos zabrał też gość specjalny - podporucznik Aleksander Duchnowski pseudonim Zryw, jeden z nielicznych już Żołnierzy Niezłomnych. Zgromadzeni przywitali go gromkimi brawami. Podporucznik nie krył wzruszenia i dziękował zgromadzonym za liczne przybycie. W tym roku organizatorom zależało też, by przypomnieć postać majora Zygmunta Szendzielarza pseudonim Łupaszko.
Kilkaset (około 500) osób przemaszerowało przez miasto. Przed marszem uczestnicy odmówili modlitwę Anioł Pański i zaśpiewali hymn państwowy. Następnie tradycyjnie wyszli spod kina Ton, gdzie zostały złożone kwiaty. Przeszli ul. Kilińskiego pod pomnik AK a dalej obok Pałacu Branickich, ul. Mickiewicza i przy galerii Alfa. Ostatni przystanek był obok pomnika Inki. Przemarsz zakończy się na cmentarzu wojskowym przy ul. Zwierzynieckiej.
Białostocki Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych to lokalna inicjatywa. Podobne odbywają się w innych miastach Polski, ale nie są to wydarzenia ze sobą powiązane.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, to święto ustanowione dość niedawno (2011 r.). Poświęcone jest upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego oraz niepodległościowego podziemia. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową, sowiecką okupacją.
Paulina Górska
24@bialystokonline.pl