Ulga na działalność badawczo-rozwojową dla przedsiębiorców
Prezydent podpisał ustawę dotyczącą możliwości odliczenia wydatków ponoszonych na działalność badawczo-rozwojową przez przedsiębiorców. Ulga nie obejmuje jednak kosztów zwracanych w ramach innych źródeł, takich jak dotacje.
pixabay.com
Każdy przedsiębiorca, niezależnie od branży i wielkości firmy, może od początku 2016 roku rozważyć skorzystanie z ulgi na badania i rozwój. Mechanizm minimalizacji nakładów dotyczy kosztów kwalifikowanych - można odliczyć od 10 do 30% z nich.
Działalność badawczo-rozwojowa to działalność twórcza, obejmująca przedsięwzięcia podejmowane w sposób systematyczny i mający na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie ich do tworzenia nowych rozwiązań i zastosowań.
Współpraca z jednostką naukową
Ulga, którą przewidziano, pozwala na kwalifikowanie projektów będących już w toku, (w tym rozpoczętych w poprzednich latach). Mechanizm jej przyznania nie wymaga prowadzenia ewidencji w podziale na projekty, a jedynie na rodzaje kosztów. Bez znaczenia jest również wynik prowadzonych badań. Koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu obejmują m.in. płace i składki dotyczące osób zatrudnionych do realizacji działań badawczo-rozwojowych, nabywanie materiałów i surowców, pozyskiwanie ekspertyz i opinii, a także korzystanie z usług doradczych świadczonych przez wybraną jednostkę naukową. Odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej czy też koszty ponoszone na amortyzację środków trwałych oraz te dotyczące wartości niematerialnych i prawnych również podlegają odliczeniu.
Ulga czy dotacja?
Koszty kwalifikowane zwracane z innych źródeł (np. dotacji) nie zostały objęte możliwością odliczenia. Na przyznanie ulgi nie mogą również liczyć podmioty prowadzące swoją działalność w obrębie specjalnych stref ekonomicznych. Uchwalona ustawa wiąże się również z uchyleniem dotychczasowych ulg w zakresie nabywania nowych technologii.
Przedsięwzięcia związane z działalnością badawczo-rozwojową cieszą się zainteresowaniem również na Podlasiu. Przedsiębiorcy często pozyskują dofinansowanie z funduszy europejskich. I tak, od opracowań dotyczących projektów informatycznych (Plum), przez wdrażanie nowych produktów (EuropeGaz), aż po zakup specjalnej infrastruktury i tworzenie laboratoriów (Mlekovita, LPGTech) czy też prowadzenie badań przemysłowych (LPGTech, ChM) – w latach 2007-2014 dotacje w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego otrzymało łącznie 14 firm z naszego regionu. Wartość dofinansowania tych projektów wyniosła 11,8 mln zł.
Marta Drozdowska-Bednarz
marta.d@bialystokonline.pl