Kultura i Rozrywka

Wróć

Ukraina w Innym Wymiarze. Zagra grupa The Ukrainians [wideo]

2012-09-18 00:00:00
Kulturze ukraińskiej w głównej mierze poświęcona będzie tegoroczna edycja festiwalu Inny wymiar. Przez dziewięć dni - od 21 do 29 września - Białostocki Ośrodek Kultury proponuje szereg spotkań, pokazów filmowych, spektakle, wystawy, warsztaty dźwiękowe. Muzyczną gwiazdą festiwalu, któremu patronujemy, będzie The Ukrainians.
- W tym roku zrezygnowaliśmy z podtytułu Sąsiedzi [został on tylko w odniesieniu do przeglądu filmowego - przyp. red.], bo chcemy prezentować też inne mniejszości narodowe - przyznaje Grażyna Dworakowska, dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury. - Przy tegorocznej edycji koncentrujemy się na kulturze ukraińskiej, nie zapominając oczywiście o innych charakterystycznych dla naszego regionu.

Teatralny Inny Wymiar

W programie festiwalu uwagę zwracają wydarzenia teatralne, które odbędą się dzięki współpracy BOK-u z Teatrem Dramatycznym. I tak 21 i 28 września będzie można obejrzeć spektakl Joanny Stelmaszuk-Troc - Ja j u poli verboju rosła, inspirowany opowiadaniem Oksany Zabużko Bajka o kalinowej fujarce. Spektakl, sygnowany tytułem zaczerpniętym ze starej podlaskiej pieśni, Ja j u poli verboju rosła, jest pierwszą na świecie sztuką, wynoszącą gwarę Białorusinów Podlasia na deski profesjonalnego teatru. Po spektaklu (21.09) odbędzie się spotkanie z ukraińską pisarką Oksaną Zabużko, autorką opowiadania. Na deskach Teatru Dramatycznego zobaczymy także prapremierowe czytanie adaptacji książki Swietłany Aleksijewicz w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej-Mazur. Aleksijewicz to wybitna białoruska pisarka i dziennikarka, nominowana do literackiej nagrody Nobla. Prapremierowe czytanie adaptacji Czarnobylskiej modlitwy. Kroniki przyszłości ma charakter artystycznej improwizacji. To także próba przyjrzenia się skutkom wybuchu z 26 kwietnia 1986 roku: w wymiarze ludzkim i politycznym.

Mińsk, Kijów, Donieck i folk w rockowym wydaniu

Nieodłączną częścią Innego wymiaru jest przegląd filmowy Sąsiedzi, a w jego ramach niezwykłe filmy, spotkania z ich reżyserami oraz pokazy filmowe z muzyką na żywo. Do Białegostoku zawitają m.in. niemiecki reżyser Jakob Preuss, twórca filmu Drugie Chelsea. Opowieść o Doniecku, Mirosław Dembiński, współtwórca filmu Mińsk i Kijów od świtu do zmierzchu czy Jarosław Wszędybył, reżyser Zabaw z czasem.
Do filmu Cwaniak, którego akcja dzieje się podczas wojny domowej na Ukrainie i który może posłużyć jako przewodnik po ideologii radzieckiej lat dwudziestych, na żywo zagra Marcin Pukaluk. Z kolei awangardowe filmy Themersonów zilustruje projekt SzaZaZe, czyli Szamburski, Zakrocki i Zemler.
Koncertowym wydarzeniem będzie z pewnością występ The Ukrainians, którzy nieczęsto występują w Europie Wschodniej. Na ich twórczość składają się przede wszystkim zainspirowane kulturą przodków artystów szybkie i skoczne ludowe pieśni ukraińskie w rockowym wykonaniu. Ich koncert w Famie zakończy festiwal.



Wieczór wcześniej wystąpi Warszawa Kyiv Express. W ich kompozycjach słychać kujawiaka, poloneza, przyśpiewki góralskie, kołomyjkę, biały stepowy śpiew, ale również kaukaską lezginkę, zwaną też czeczenką.

Na spacerze, badając dźwięki

Ponadto w ramach festiwalu druga edycja Białostockiego Szlaku Kobiet. Podczas spaceru kilkoro prowadzących zapozna uczestników z niezwykłymi historiami kobiet związanych z Białymstokiem oraz ważnych dla jego historii, rozwoju i kolorytu. Wśród nich są m.in. wybitne malarki, graficzki, lekarka, reżyserka, działaczki społeczno-polityczne, fabrykantka i inne - Estera Amalia Bernzweig, Julita Sleńdzińska i Natalia Sawkówna-Bołoz.
Dla dzieci i młodzieży BOK przygotował specjalną propozycję - warsztaty dźwiękowe Dźwiękospacery. Będą one badaniem dźwięków i przestrzeni dźwiękowej (akustycznej) miasta oraz jej różnorodnej, wielokulturowej specyfiki. Obowiązują na nie wcześniejsze zapisy.

To wybrane punkty festiwalu. W programie także m.in. wystawy fotografii i komiksu.

UWAGA! Mamy dla Was zaproszenia na festiwal. Szczegóły w zakładce Konkursy.

Program: Festiwal Inny Wymiar
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl