Kultura i Rozrywka

Wróć

Ukazał się trzeci numer magazynu Sybir

2020-01-13 15:06:03
Postać-ikona, klasyk literatury łagrowej i nie tylko - Gustaw Herling-Grudziński widziany oczyma córki Marty - to motyw przewodni najnowszego, trzeciego już numeru magazynu Sybir.
Muzeum Pamięci Sybiru
Wyjątkową rozmową z Martą Herling Muzeum Pamięci Sybiru uczciło Rok Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Z wywiadu wyłania się obraz niezwykłego człowieka, którego córka nie do końca rozumiała, którego język i historię odkrywała dopiero po latach, poprzez lekturę jego dzieł. Skomplikowaną postać Herlinga-Grudzińskiego i jego twórczość analizuje na łamach magazynu kilku wyśmienitych autorów z kraju i zagranicy, dochodząc nieraz do nieoczywistych wniosków. Historia łagru, do którego trafił, oraz konfrontacja pisarza z innymi twórcami, rysującymi przed nami dzieje Sybiru, uzupełniają jego oryginalny wizerunek.

W najnowszym numerze magazynu Sybir można znaleźć także niesamowitą historię syberyjskiej fabryki czekolady, która niespodziewanie znajduje swój finał w Białymstoku. Opisano także dole i niedole niezwykłego Francuza, który po doświadczeniach GUŁag-u został wybitnym politykiem nad Loarą. Jeśli zastanawialiście się ostatnio, na jakim etapie jest odbudowa spalonego kościoła w syberyjskim Białymstoku, o którym przecież tak głośno było w pierwszej połowie minionego roku, to w magazynie Sybir znajdziecie reportaż i najświeższe wiadomości na ten temat, udzielone przez najkompetentniejszą osobę: budowniczego tej świątyni o. Krzysztofa Korolczuka.

W magazynie poruszane są też inne tematy: jak wygląda decydująca faza prac nad wystawą stałą w nowo oddanym do użytku budynku naszego Muzeum. Dużo miejsca poświęcamy nowym zbiorom, które spływają do nas z każdego regionu Polski, a także z wielu innych krajów - np. Włoch czy Australii. Relacjonujemy również nasze najciekawsze, niekonwencjonalne działania wystawiennicze i edukacyjne.

Magazyn Sybir można także nabyć bezpośrednio poprzez nasz sklep internetowy Muzeum Pamięci Sybiru.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl