Ukazał się jubileuszowy numer Epea. Pismo literackie. Co można w nim znaleźć?
Ukazał się 10 numer nieregularnika Epea. Pismo literackie, wydawanego przez Książnicę Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Tym razem redakcja postawiła na tematyczny przekrój przez pryzmat humoru.
Epea. Pismo literackie / Facebook
Epea. Pismo literackie to czasopismo literackie, które powstało jako rezultat postulatu wygłoszonego podczas I Sejmiku Poetyckiego, odbywającego się w ramach Festiwalu Literackiego Autorzy i Książki. Podlaskie podsumowanie. Miało to miejsce dokładnie w lutym 2018 roku i zostało zorganizowane przez Książnicę Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
Pomysł na zrealizowanie tego czasopisma narodził się z pragnienia stworzenia przestrzeni, w której autorzy, zarówno związani z województwem podlaskim, jak i spoza niego, mieliby okazję prezentować swoją twórczość literacką. Co ciekawe, już na samym początku okazało się, że twórcy nie tylko ze swojego regionu chcą się podzielić swoimi dziełami, ale również z zainteresowaniem oczekują na konfrontację z pisarzami spoza swojego otoczenia.
Na łamach Epea. Pismo literackie znajduje swoje miejsce szerokie spektrum form literackich, takie jak wiersze, opowiadania, reportaże, eseje, dramaty, felietony, recenzje książek oraz bajki dla dzieci. Niezależnie od formy, czasopismo stanowi platformę dla twórców, którzy pragną podzielić się swoimi tekstami i myślami z czytelnikami. To nie tylko przestrzeń dla uznanych i cenionych literatów, ale również dla debiutujących autorów, którzy chcą podjąć pierwsze kroki w świecie literackim. Wraz z wydaniem jubileuszowego numeru czasopisma, wydawcy postawili na humor.
- Historia dziesiątego numeru naszego pisma bierze swój początek w słowie humor, czyli u podnóża góry zrobionej ze wszystkich przeszłych i przyszłych ludzi. Wokół nie było już kwiatów piwonii. W każdej sekundzie stwarzał się nowy wszechświat i daty naszych urodzin nie tylko oddalały się od nas, ale też pojawiały się wciąż nowe i nowe, lecz słowo humor dalej z nami było. Humor, czyli nie rzecz obserwowalna, o pewnych cechach, a obserwator o pewnych cechach, które zasady naszego kosmosu czynią nieuniwersalnymi, a piasek, osiemnastowieczne statki i natura mają humory, odczuwając - mówi Piotr Janicki, redaktor naczelny pisma.
W najnowszym wydaniu można znaleźć teksty zarówno debiutujących autorów, jak i doświadczonych twórców literatury. Wśród autorów znaleźli się: Mateusz Górniak, Wojciech Kass, Mira Łuksza oraz Katarzyna Droga. Ponadto, na łamach pisma gościnnie wypowiadają się również cenieni literaturoznawcy: Katarzyna Sawicka-Mierzyńska i Dawid Bujno, poeta Wojciech Kass oraz raper Michał Ciruk. Wątki translatorskie wprowadzają do pisma tłumacze Anna Wanik i Krzysztof Puławski. Za warstwę graficzną odpowiadają uczniowie Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu.
Dziesiąty numer Epei jest już dostępny na stronie internetowej Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, a także w Dziale Promocji i Wydawnictw instytucji, który znajduje się przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14A.
Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl