Ukazał się czwarty numer lokalnego pisma literackiego
Epea. Pismo literackie to wydawnictwo Książnicy Podlaskiej. Właśnie ukazał się jego kolejny numer.
Bogumiła Maleszewska-Oksztol/Książnica Podlaska
- To numer wyjątkowy, gdyż powstawał w szczególnym czasie i niezwykłych okolicznościach – koronawirus odcisnął swoje piętno na całym, współczesnym świecie. Choć temat pandemii zdaje się przysłaniać w tej chwili inne kwestie, rok 2020 przyniósł nam wiele znaczących wydarzeń, w wymiarze ogólnoświatowym, krajowym i lokalnym, i one także miały wpływ na to, co działo się w literaturze i sztuce - pisze we wstępie do czwartego numeru nieregularnika Epea Justyna Sawczuk, redaktor naczelna pisma.
I właśnie idea uchwycenia owych ważnych, zwłaszcza na gruncie podlaskim, wydarzeń przyświecała redakcji przy tworzeniu najnowszego numeru.
Pożegnaliśmy prof. Andrzeja Strumiłłę - człowieka wielu talentów, m.in. malarza, rzeźbiarza, pisarza i poetę. O jego tomie Powidoki: wiersze i zapiski z lat 1947-2019 napisała Ewa Szarkowska. Prof. Dariusz Kulesza - słowem, Teresa Muszyńska - obrazem, przypomnieli o 80. urodzinach Edwarda Redlińskiego, Jolanta Gadek z kolei zaprosiła czytelników na 70. urodziny Jana Leończuka.
Sejm ustanowił rok 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II. Jaki był Karol Wojtyła w studenckich czasach, jak rodziła się jego miłość do teatru, co czytał i jak wspominali go koledzy z dawnych lat - tego, między innymi będą mogli dowiedzieć się czytelnicy z tekstu Waldemara Smaszcza.
W tym roku minęło też 80 lat od zbrodni katyńskiej, stąd na łamach pisma utwory zwycięzców konkursu poetyckiego Katyń - słowo i pamięć.
- Szczególnie polecam Państwa uwadze wiersze debiutantów: Marcina Zaniewskiego i Sebastiana Kotowskiego - mówi Justyna Sawczuk. - Jest również coś dla tych, którzy po okresie izolacji i kwarantanny zdążyli zatęsknić za podróżami - Agnieszka Pajączkowska zabierze czytelników na wyprawę wzdłuż wschodniej granicy Polski, Judyta Sierakowska opowie o fenomenie disco polo, a jeśli ktoś ma ochotę na odrobinę śmiechu - zachęcam do przeczytania zapisu rozmowy z Krzysztofem Szubzdą.
Najnowszy numer nieregularnika Epea. Pismo literackie już niebawem będzie można nabyć w Dziale Promocji i Wydawnictw Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku (ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14A). Można też zajrzeć na stronę internetową pisma: ksiaznicapodlaska.pl/epea.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl