Katalog Freski supraskie - relikty XVI-wiecznego malarstwa postbizantyńskiego w kolekcji Muzeum Ikon w Supraślu to kompendium artykułów o polichromii supraskiej cerkwi, kompleksowe wydawnictwo złożone z opracowań naukowych polskich i zagranicznych badaczy, które w istotny sposób przybliżają wartość utraconego dziedzictwa, ale i przyczyniają się do lepszego poznania historii tego unikatowego zabytku. Publikacja zawiera archiwalne fotografie fresków i świątyni Zwiastowania NMP w Supraślu z początku XX w., również materiały wcześniej niepublikowane, w tym odręczne notatki jednego z rosyjskich badaczy, udostępnione przez Archiwum Naukowe Instytutu Historii Kultury Materialnej Rosyjskiej Akademii Nauk w Sankt Petersburgu. Wydawnictwo jest kompendium opracowań zawierającym również część katalogową zachowanych reliktów supraskiej polichromii.
Historia zabytkowego zespołu fresków supraskich, a przede wszystkim ich wysoka wartość artystyczna, stawia je na równi z tak znanymi realizacjami malarskimi jak polichromie wiślickie, lubelskie, sandomierskie czy wawelskie.
Publikacja ukazuje się dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania Wspieranie działań muzealnych 2019.
Promocja albumu odbędzie się w sobotę (21.12) o godz. 15.00 w Muzeum Ikon w Supraślu. Zostanie zaprezentowany katalog Freski supraskie - relikty XVI-wiecznego malarstwa postbizantyńskiego w kolekcji Muzeum Ikon w Supraślu, z omówieniem poszczególnych artykułów oraz zdjęć.
Zobacz też:
Promocja albumu Freski supraskie - relikty XVI-wiecznego malarstwa bizantyjskiego