Zdrowie

Wróć

Udar? Reaguj. Studenci zachęcają do badań, a pacjenci mówią o groźnej chorobie [WIDEO]

2017-01-18 08:14:27
Czułem niedowład lewej ręki i nogi, opadał mi kącik ust. Zrobiłem wyniki. Okazało się, że to udar mózgu - tak mówi senior, który wystąpił w edukacyjnym filmie, który jest elementem studenckiej akcji Pokaż dziadkom.
kadr z filmu
Pokaż ten film swoim dziadkom

Edukacyjny film o nazwie Pokaż dziadkom powstał w ramach Studenckiego Koła Naukowego przy Klinice Neurologii we współpracy ze studentami prawa Uniwersytetu w Białymstoku, którzy zajmowali się realizacją techniczną. Wystąpili w nim pacjenci Kliniki Neurologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, którzy doświadczyli udaru mózgu i wyrazili zgodę na nagranie i opowiedzenie przed kamerą swoich historii związanych z udarem. Na koniec występują studenci kierunku lekarskiego białostockiego uniwersytetu medycznego.

- Pomysł na film powstał na zajęciach z neurologii. Wtedy dowiedziałam się, że istnieje lek zasadniczy w tej chorobie, który daje szanse na wyleczenie, jedynie trzeba go podać w ciągu 4,5 godz. od początku objawów. W ciągu 4,5 godz. od początku objawów pacjent musi dotrzeć do szpitala, muszą być wykonane podstawowe badania laboratoryjne i obrazowe i musi zostać podany dożylnie lek. To bardzo mało czasu, dlatego konieczna jest wręcz błyskawiczna reakcja i wezwanie karetki pogotowia, jak tylko objawy się pojawią. Niestety pacjenci, szczególnie starsi, będąc już doświadczonymi w różnych przewlekłych schorzeniach, dostając objawów, liczą na to, że one miną i czekają – wyjaśnia Paulina Werel ze Studenckiego Koła Naukowego przy Klinice Neurologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Często jest tak, że seniorzy próbują rozmasowywać osłabioną i zdrętwiała rękę czy nogę, zażywają leki przeciwbólowe, a bezcenny czas mija. Problemem udaru jest fakt, że on nie boli (tak jak np. w zawale serca, kiedy pacjent odczuwa silny ból w klatce piersiowej). Brakuje świadomości o jego istnieniu, częstości występowania i objawach, a warto nadmienić, że znajduje się on w czołówce przyczyn zgonu i jest najczęstszym powodem kalectwa i utraty samodzielności u dorosłych ludzi.

- Należy jednak pamiętać, że udar dotyka nie tylko ludzi starszych, ale zdarza się również u młodszych, dlatego należy samemu obejrzeć film i pokazać go bliskim, którzy nie korzystają z internetu – uczula Werel.

Studenci edukują

To jeszcze nie koniec studenckiej inicjatywy, ponieważ obecnie żacy przygotowują się do propagowania tematu w przedszkolach. 

- W związku ze zbliżającymi się świętami Dnia Babci i Dnia Dziadka grupy przedszkolne przygotowują przedstawienia dla swoich kochanych dziadków. My nawiązaliśmy współpracę z niektórymi przedszkolami i 10 minut przed przedstawieniami dzieciaków będziemy mówić kilka zdań o udarze niedokrwiennym mózgu i będziemy rozdawać broszurki z podstawowymi informacjami na jego temat - wyjaśnia Werel.

Poza tym 21 stycznia (sobota) w Galerii Białej w Białymstoku odbędzie się akcja prozdrowotna. Studenci pojawią się ze stoiskiem z informacjami na temat udaru, broszurami, poradami dotyczącymi ćwiczeń rehabilitacyjnych i żywienia po udarze. Będzie również można wykonać m.in. przegląd jamy ustnej, analizę składu masy ciała, pomiar ciśnienia tętniczego, zasięgnąć porad dietetycznych i zmierzyć poziom glikemii przygodnej we krwi włośniczkowej.

Z Diagnostą po zdrowie. Dzień Babci i Dziadka

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl