Udało się odkryć fale grawitacyjne. Pomógł białostocki naukowiec
W odkryciu na miarę nagrody Nobla uczestniczył prof. Piotr Jaranowski z Białegostoku. Wraz z innymi naukowcami odkrył fale grawitacyjne. Jest to ostatni element teorii Einsteina.
Justyna Fiedoruk
Odkrycie fal grawitacyjnych jest wielkim wydarzeniem, którym żyją naukowcy na całym świecie. Istnienie fal stwierdził Albert Einstein dokładnie 100 lat temu – wówczas ogłosił ogólną teorię względności. Jego wyliczenia dowodziły, jakoby w czasoprzestrzeni niektóre zjawiska wywoływały zmarszczki, które przemieszczają się z prędkością światła – czyli fale grawitacyjne. Potrzeba było jednak dużo czasu, by to potwierdzić.
Badania prowadzone były w ogromnym międzynarodowym zespole LIGO Scientific Collaboration. W jego skład wchodzi m.in. zespół projektu Virgo Collaboration, a w tym projekcie pracowała z kolei grupa 15 polskich naukowców. Jednym z nich jest prof. Jaranowski z Uniwersytetu w Białymstoku.
Nasz naukowiec wraz z prof. Andrzejem Królakiem z Instytutu Matematycznego Polskiej Akademii Nauk w Warszawie pracowali nad stworzeniem podstaw wielu algorytmów i metod służących do wykrycia i estymacji parametrów fal grawitacyjnych z tzw. układów podwójnych. Badacze przyczynili się też do precyzyjnego modelowania sygnału fali grawitacyjnej z układu podwójnego.
Jaranowski od 1985 roku jest związany z białostockim uniwersytetem. Obecnie kieruje Zakładem Astronomii i Astrofizyki na Wydziale Fizyki.
Osoby, które chciałyby dowiedzieć się więcej na temat badań i odkrycia, mogą wziąć udział w otwartym spotkaniu, które odbędzie się w piątek (12.02) na Wydziale Fizyki w kampusie UwB przy ul. Ciołkowskiego o godzinie 12.00 w sali 2011. Wówczas białostocki naukowiec opowie o swojej pracy i osiągnięciach. Wstęp wolny.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl