Udała się rekonstrukcja penisa. Skomplikowany zabieg przeprowadzono w Suwałkach
W Suwałkach została przeprowadzona bardzo skomplikowana operacja prącia. Część męskiego penisa amputowano, a następnie go zrekonstruowano.
Szpital Wojewódzki w Suwałkach
W Szpitalu Wojewódzkim im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach został przeprowadzony niezwykle trudny i skomplikowany jednoczasowy zabieg częściowej amputacji i następowej rekonstrukcji prącia - chwiali się na swojej stronie internetowej suwalska placówka.
Falloplastyka przywraca prącie u mężczyzn, którzy utracili je w wyniku nieszczęśliwego wypadku, okaleczenia, amputacji spowodowanej chorobą lub jako element zmiany płci. Rekonstrukcja penisa zapobiega zaburzeniom fizjologicznym i psychologicznym. Urazy penisa, a tym bardziej jego utrata, uniemożliwiają mężczyźnie współżycie seksualne i oddawanie moczu w typowy sposób. Poza tym prowadzą do wielu problemów psychologicznych, w tym do depresji czy kompleksów.
Pacjent chorował na raka. Mężczyzna będzie miał szansę samodzielne oddawać mocz w pozycji stojącej, a za 6-8 tygodni powinien odzyskać sprawność seksualną.
Ocena możliwości przeprowadzenia rekonstrukcji prącia możliwa jest jedynie po przeprowadzeniu szczegółowego badania przedmiotowego okolicy krocza oraz zapoznania się z dokumentacją medyczną oraz wynikami badań. Z reguły wymagana jest również konsultacja urologiczna oraz aktualna diagnostyka obrazowa układu moczowego. Procedura rekonstrukcji prącia jest szczegółowo omawiana z pacjentem podczas wizyty konsultacyjnej.
Zabieg przeprowadzony został w Szpitalu Wojewódzkim im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach przez lekarza Piotra Świniarskiego z Bydgoszczy. Asystowali mu lekarze z Oddziału Urologicznego w Suwałkach: Grzegorz Sadowski i Paweł Wołyniec.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl