Nauka

Wróć

Uda się zmierzyć kosmos? Polscy badacze dokonali przełomowego pomiaru

2013-03-09 00:00:00
Badaczom kierowanym przez polskiego naukowca udało się zmierzyć odległość do sąsiedniej galaktyki, co stanowi przełom w badaniach nad tempem rozszerzania się Wszechświata.
sxc.hu
Zespół naukowców pod kierownictwem prof. Grzegorza Pietrzyńskiego z Obserwatorium Astronomicznego UW zmierzył odległość do sąsiedniego Wielkiego Obłoku Magellana. Według pomiarów badaczy wynosi ona 160 tysięcy lat świetlnych.

Dzięki temu pomiarowi naukowcy uzyskali wzorzec stosowany w odległości w całym Wszechświecie, który jest analogiczny do wzorca metra w odległości na Ziemi. Proces pomiaru całego kosmosu polega najpierw na zmierzeniu odległości do bliskich obiektów, a następnie użycia ich jako wzorców do ustalenia dystansów coraz dalszych we Wszechświecie.

Precyzyjny pomiar odległości do Wielkiego Obłoku Magellana jest przełomowy dla współczesnej astrofizyki, ponieważ to właśnie on był do tej pory najtrudniejszym z etapów zmierzających do wyznaczenia tzw. stałej Hubble’a, opisującej tempo rozszerzania się Wszechświata.

Badania trwały 8 lat, a w skład zespołu prowadzonego przez Polaka weszli również badacze ze Stanów Zjednoczonych, Włoch, Francji, Niemiec i Chile.
Joanna Kulik
joanna.k@bialystokonline.pl