Uczniowie z Podlasia wspierają walkę z nowotworami krwi
Zanim wybrzmi ostatni przedwakacyjny dzwonek, koordynatorzy projektu Komórkomania odwiedzą białostockie szkoły, by zachęcić je do włączenia się w działania na rzecz idei dawstwa szpiku.
Fundacja DKMS
Projekt Fundacji DKMS od 2016 r. zrzesza wokół pomocy pacjentom hematoonkologicznym społeczność uczniowską i nauczycielską z całej Polski. Aktualnie ponad 80 tys. uczniów zarejestrowało się do bazy potencjalnych dawców szpiku, w ramach projektu edukacyjnego Komórkomania. Dotychczas 502 osoby podzieliły się cząstką siebie i dały szansę na pokonanie nowotworu krwi swojemu bliźniakowi genetycznemu. Celem projektu Fundacji DKMS jest edukacja szkolnej społeczności w zakresie idei dawstwa szpiku i uświadamianie młodych osób, stojących u progu pełnoletności, że świadomą decyzją w prosty sposób mogą pomóc osobie walczącej z ciężką chorobą nowotworową układu krwiotwórczego.
- Komórkomania to projekt, który wyposaża młodych ludzi w wiedzę z zakresu idei dawstwa szpiku i uwrażliwia ich na kwestię bezinteresownej pomocy drugiej osobie. Uczniowie mogą też nauczyć się koordynacji projektu, współpracy z mediami oraz mają okazję do wykazania się kreatywnością przy przeprowadzaniu akcji edukacyjno-promocyjnych. To niezwykle ważne, żeby uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy za chwilę będą samodzielnie podejmować pierwsze dorosłe decyzje, wiedzieli, iż mogą nimi zmieniać świat – nie tylko ten ogromny, na którym żyjemy, ale też ten mniejszy – świat osób chorych i ich rodzin – tłumaczy Marta Kamińska z Fundacji DKMS.
Do projektu można zgłaszać się przez cały rok. Szkołom, które zaangażują się w akcje, fundacja DKMS przekaże specjalnie przygotowane prezentacje, scenariusze zajęć szkolnych oraz materiały wideo wyjaśniające czym jest dawstwo szpiku oraz jak wygląda droga od potencjalnego dawcy szpiku do dawcy faktycznego.
Województwo podlaskie jest regionem mocno zaangażowanym w pomoc pacjentom walczącym z nowotworami krwi. Z tego obszaru pochodzi aż 43 012 potencjalnych dawców szpiku, zarejestrowanych w bazie Fundacji DKMS – 261 z nich już podzieliło się cząstką siebie, by ratować życie osoby chorej. Wśród tej dużej grupy są również osoby, które dołączyły do bazy dawców właśnie podczas akcji Komórkomania. Dziś to aż 1627 potencjalnych dawców szpiku i 8 faktycznych.
Fundacja DKMS odwiedza białostockie szkoły w dniach 12-13 czerwca.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl