Uczniowie wracają do nauki stacjonarnej. Co z feriami?
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami 10 stycznia uczniowie wracają do nauki w trybie stacjonarnym. Organizacja pracy w szkołach i placówkach na terenie całego kraju powinna odbywać się w reżimie sanitarnym i przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Pixabay
Do 9 stycznia na obszarze kraju ograniczone było funkcjonowanie publicznych i niepublicznych:
- szkół podstawowych;
- szkół ponadpodstawowych;
- placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego;
- szkół artystycznych realizujących wyłącznie kształcenie artystyczne oraz placówek artystycznych;
- szkół artystycznych realizujących także kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej lub liceum ogólnokształcącego
W poniedziałek (10.01) do nauki stacjonarnej wrócili uczniowie wszystkich typów szkół.
Bezpieczny powrót
Zapewnienie bezpieczeństwa – przy optymalnych warunkach nauki oraz dbałość o zdrowie, w tym zdrowie psychiczne, to priorytetowe cele zarówno Ministra Edukacji i Nauki, jak i całego środowiska oświatowego.
Aby nauka w trybie stacjonarnym, mimo stanu epidemii, trwała jak najdłużej, zachęcamy i rekomendujemy, aby we wszystkich szkołach i placówkach zintensyfikowano działania w obszarze bezpieczeństwa sanitarnego. Są one niezwykle ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa nauczycieli, uczniów i ich rodzin- przekazuje MEiN.
Istotny wpływ na spowolnienie rozprzestrzeniania się choroby spowodowanej kolejnymi mutacjami koronawirusa ma:
- przestrzeganie aktualnych przepisów prawa dotyczących ograniczeń, nakazów i zakazów;
- stosowanie się do Wytycznych MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych;
- aktualizacja i upowszechnienie wśród uczniów i rodziców wewnętrznego regulaminu lub procedur funkcjonowania szkoły w czasie epidemii, z uwzględnieniem specyfiki placówki, w tym realizacji zajęć pozalekcyjnych.
Resort zachęca do szczepień
Ministerstwo przypomina, że szkoła musi zapewnić taką organizację pracy, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych, a także ograniczy gromadzenie się uczniów.
Dyrektor szkoły powinien wprowadzić obowiązek noszenia maseczek w przestrzeniach wspólnych, gdy nie ma możliwości zachowania dystansu, a uczniowie powinni ten obowiązek respektować. W najbliższym czasie kolejny raz szkoły zostaną zaopatrzone w środki ochrony indywidualnej - zapewnia resort edukacji.
Obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej został uregulowany w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
Zalecamy korzystanie z obowiązujących rekomendacji dotyczących bezpieczeństwa i przypominamy o kontynuowaniu upowszechniania informacji o szczepieniach (zarówno dla pracowników szkół, jak i uczniów) jako najbardziej skutecznej formie przeciwdziałania COVID-19. Działania o charakterze edukacyjnym dotyczące promowania zdrowia, aktywności fizycznej i roli szczepień w codziennym życiu powinny być obecnie stałym elementem pracy szkoły - informuje MEiN.
Kalendarz ferii bez zmian
Bez zmian pozostają terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w poszczególnych województwach w roku szkolnym 2021/2022. Jako pierwsi, już 17 stycznia, odpoczynek rozpoczną uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego.
Kalendarz ferii zimowych:
- 17-30 stycznia - województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie;
- 24 stycznia - 6 lutego - województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie;
- 31 stycznia – 13 lutego - województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie;
- 14-27 lutego - województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl