Nauka

Wróć

Uczniowie już nie dostaną laptopów. Program zawieszony. Sprawa trafiła do prokuratury

2024-02-12 08:13:56
Minister Edukacji Barbara Nowacka oraz wicepremier, Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski poinformowali, że program Laptop dla ucznia został zawieszony. Podjęto też decyzję o złożeniu w tej sprawie zawiadomienia do prokuratury. W planach jest nowy program.
MEN
Już wiadomo, że w tym roku program „Laptop dla ucznia” nie będzie kontynuowany. A przynajmniej nie w takiej formule, jak do tej pory. Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji chce wypracować nową inicjatywę, która ma „realnie podnosić potencjał i kompetencje cyfrowe uczniów i wspierać nauczycieli”. 

– Żaden rocznik nie będzie poszkodowany – powiedziała minister edukacji Barbara Nowacka – Program Cyfrowy uczeń to jest program, który żadnego dziecka, które liczyło na sprzęt od państwa, nie pozostawi z tyłu. My będziemy pracowali nad wyrównaniem tego, żeby dzieci nie tylko z tego rocznika, który rozpocznie naukę w 2024, ale i z kolejnych mogły z programu korzystać – dodała Barbara Nowacka.

W planach jest też wprowadzenie programu naprawczego. Instytut Badań Edukacyjnych, na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej przygotuje analizy dot. wykorzystywania nowych technologii w edukacji i potrzeb sprzętowych na różnych etapach edukacji oraz wykorzystania różnych urządzeń, w tym mobilnych - czytamy na stronie MEN.

Do końca pierwszego półrocza ma zostać przygotowana nowa kompleksowa Polityka Cyfryzacji Edukacji.  Rząd informuje, że laptopy z poprzedniej edycji, które nie zostały wydane, trafią do szkół ponadpodstawowych, ze szczególnym uwzględnieniem szkolnictwa zawodowego i szkół w małych ośrodkach. 

– Zdajemy sobie sprawę z tego, że wiele dzieci oraz ich rodziców czekało na to, aby w tym roku odebrać obiecane im laptopy. Zaczynając naszą pracę w rządzie, wierzyliśmy w to, że cały program był przygotowany profesjonalnie. To, co zastaliśmy oraz to, co ustaliliśmy, pokazało nam jednak, że tak nie było. Niestety wiele informacji było ukrywanych przed opinią publiczną przez naszych poprzedników. To nie był program cyfryzacji, a program wyborczy – powiedział wicepremier i minister cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski. – Przez błędy i zaniedbania poprzedniego rządu jesteśmy zmuszeni do zawieszenia programu „Laptop dla ucznia”. Po uzdrowieniu wróci w nowej kompleksowej formule „Cyfrowy uczeń” – dodał.

Jakie formalne problemy zostały wykryte w programie Laptop dla ucznia? Wymienia się przede wszystkim brak zabezpieczenia finansowego do realizacji tegorocznego przetargu. Nie ma też  zgody Komisji Europejskiej na realizację KPO w zakresie zakupu komputerów dla klas IV ani jasności co do podstawy prawnej ogłoszenia przetargu, ze względu na brak źródeł finansowania.

Na stronie MEN podano koszty programu Laptop dla ucznia w roku 2023 i szacunek kosztów na rok 2024:

- 1,15 mld zł - wydano na zakup laptopów dla uczniów w 2023 – z KPO (prefinansowanie)
- 1,3 mld - potrzebne jest na realizację programu w 2024 – z Budżetu Państwa (poprzedni rząd nie wpisał tych środków do projektu ustawy budżetowej). 
Redakcja
24@bialystokonline.pl