Ubóstwo w regionie i kraju ma być mniejsze dzięki programowi Rodzina 500 plus
W Podlaskiem ubóstwo dotyczy 11% mieszkańców województwa. Tymczasem Polski Komitet Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu (EAPN) szacuje, że program Rodzina 500 plus przyczyni się do zmniejszenia zjawiska w całym kraju o kilkadziesiąt procent.
pixabay.com
Ubóstwo w Polsce i regionie
Główny Urząd Statystyczny wskazuje, że ok. 4,6 mln osób żyje w Polsce poniżej ustawowej granicy ubóstwa (kwoty, która uprawnia do ubiegania się o przyznanie świadczenia z pomocy społecznej). Natomiast np. w 2014 r. (najnowsze dane w tym zakresie) w Podlaskiem prawie 11% osób znajdowało się poniżej granicy skrajnego ubóstwa (poziom minimum egzystencji, uwzględnianie jedynie tych potrzeb, których zaspokojenie nie może być odłożone w czasie, a konsumpcja niższa od tego poziomu prowadzi do biologicznego wyniszczenia).
Instytucja informuje, że grupę najbardziej zagrożoną ubóstwem stanowią rodziny wielodzietne. Dla przykładu, w 2015 r., w skali kraju, poniżej minimum egzystencji żyła co 11. osoba w gospodarstwach małżeństw z 3 dzieci oraz co 6. osoba w gospodarstwach małżeństw z 4 lub większą liczbą dzieci.
500 plus a skrajna bieda
Panaceum na ograniczenie ubóstwa ma być to, że wprowadzony został program Rodzina 500 plus.
Z raportu pt. Przewidywane skutki społeczne 500 plus: ubóstwo i rynek pracy autorstwa dr. hab. Ryszarda Szarfenberga z EAPN (Polski Komitet Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu) wynika, że świadczenie w wys. 500 zł spowoduje spadek ubóstwa skrajnego dzieci o nawet 77%. W związku z wprowadzeniem programu o 16% ma zmniejszyć się również ubóstwo energetyczne (gospodarstwo domowe nie może sobie pozwolić na energię lub usługi energetyczne po to, żeby zaspokoić podstawowe potrzeby), natomiast o 23% - ubóstwo relatywne ogółem (wykorzystywanie 50% średnich wydatków ogółu gospodarstw domowych).
Jak zbadano szacunkowy wpływ programu Rodzina 500 plus na to negatywne zjawisko? W raporcie obliczono miary ubóstwa i nierówności w modelu bez uwzględnienia świadczeń w ramach programu Rodzina 500 plus, a także po ich wprowadzeniu tego świadczenia. Następnie zestawiono otrzymane wartości. Należy zaznaczyć, że nie wzięto jednak pod uwagę np. zmniejszenia dochodu z zarobków na skutek ewentualnej rezygnacji z pracy.
W badaniu oszacowano także wpływ programu na aktywność zawodową kobiet. Okazało się, że po jego wprowadzeniu o 8% wzrosła liczba pań biernych zawodowo z powodów rodzinnych.
Autorzy opracowania podkreślają jednak, że informacje dotyczące wpływu programu Rodzina 500 plus na ubóstwo mają charakter orientacyjny. Całościowe dane dotyczącego tego tematu mają być dostępne w drugiej połowie 2017 r.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl