Motoryzacja

Wróć

Ubezpieczenie OC - co musisz wiedzieć przed wykupieniem polisy?

2025-05-09 08:10:01
Polisa OC to nie tylko odpowiedzialność wobec innych uczestników ruchu drogowego, a przede wszystkim obowiązek prawny, który spoczywa na każdym posiadaczu pojazdu mechanicznego. W artykule omawiamy, czym jest polisa OC i co grozi za jej brak. Sprawdź!
Ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie samochodu OC to podstawa dla każdego właściciela pojazdu mechanicznego bez względu na to, czy na co dzień korzysta z samochodu, czy jego auto stoi nieużytkowane. OC ma chronić osoby trzecie, które mogą ucierpieć w wyniku spowodowanego przez niego wypadku. Oznacza to, że jeśli doprowadzisz do kolizji, ubezpieczyciel może pokryć koszty naprawy auta drugiego kierowcy, leczenia jego obrażeń czy nawet odszkodowania za zniszczenie mienia, ale nie zrekompensuje finansowo Twoich strat.

Jeśli więc uszkodzisz własne auto, na przykład wjeżdżając w słup, zderzak czy cofając na parkingu, OC nie będzie wystarczające. Tu właśnie pojawia się miejsce na inne formy zabezpieczenia.


Brak polisy OC a kary

Brak polisy OC wiąże się z dużym ryzykiem finansowym, jeśli dojdzie do wypadku. To jednak nie wszystko. Nawet jednodniowa przerwa w ubezpieczeniu może skutkować karą naliczaną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Jej wysokość jest uzależniona m.in. od długości przerwy oraz rodzaju pojazdu. Dla samochodów osobowych może wynosić około kilku tysięcy złotych.

UFG korzysta ze systemu elektronicznej weryfikacji i to w nim znajdują się informacje o tym posiadanych polisach OC. Nie musi dojść do kontroli drogowej, abyś otrzymał karę za brak ważnego ubezpieczenia.


Czy warto zdecydować się na ubezpieczenie autocasco?

Jedną z najczęściej wykupywanych dobrowolnych polis jest autocasco. Pozwala chronić własne auto przed szkodami i to bez względu na to, kto do nich doprowadził. Obejmuje uszkodzenia samochodu wynikające zarówno z kolizji, wandalizmu, działania sił przyrody (np. gradobicie, zalanie), jak i kradzieży. To właśnie AC jest najczęściej wybierane przez właścicieli nowszych aut, którzy chcą mieć pewność, że nawet poważna szkoda nie pozbawi ich środka transportu ani oszczędności.

Warto podkreślić, że polisy autocasco różnią się zakresem działania w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego. Dlatego przed podpisaniem umowy warto dokładnie przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU), zapytać o wysokość udziału własnego w szkodzie oraz sposób wyceny auta (wartość rynkowa, suma ubezpieczenia, amortyzacja części).


Polisa assistance i NNW

Warto również rozważyć ubezpieczenie assistance, które nie pokrywa kosztów naprawy szkód, ale zapewnia praktyczną pomoc na drodze – np. holowanie pojazdu, naprawę na miejscu, samochód zastępczy, dowóz paliwa czy pomoc tłumacza za granicą. Zakres tego typu ochrony zależy od wybranego wariantu polisy i może obejmować zarówno sytuacje awaryjne w Polsce, jak i za granicą.

Kolejnym dobrowolnym ubezpieczeniem, o którym warto pamiętać, jest NNW komunikacyjne. Zapewnia ono wypłatę świadczenia w razie doznania uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku komunikacyjnego (dla kierowcy, jak i pasażera). Może pokryć np. koszty leczenia, rehabilitacji.


Czy polisa przechodzi na następnego właściciela przy zakupie?

Planujesz zakup samochodu używanego? Z chwilą zawarcia umowy kupna-sprzedaży na nowego właściciela przechodzi również aktualna polisa OC. Nie oznacza to jednak, że można o niej całkowicie zapomnieć – nowy właściciel ma obowiązek poinformować ubezpieczyciela o zmianie właściciela pojazdu, najczęściej w terminie do 14 dni.

Powinieneś również wiedzieć, że towarzystwo ubezpieczeniowe ma możliwość dokonania rekalkulacji składki, czyli dostosowania jej wysokości do profilu nowego właściciela (jego wieku, historii szkodowej, miejsca zamieszkania, rodzaju użytkowania auta). Co ważne, OC nie przedłuża się automatycznie po zakończeniu ważności polisy zawartej przez poprzedniego właściciela – nowy właściciel musi sam zadbać o zawarcie nowej umowy, by uniknąć przerwy w ochronie.

Jeśli jednak chodzi o ubezpieczenie AC, jest na odwrót. Autocasco jest przypisane do właściciela, a nie pojazdu. Nie przechodzi na nową osobę i wygasa w momencie zmiany posiadacza auta.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]